jak-laczyc-rolety-i-zaslony-1160x653

Odpowiednie dekoracje okienne, komponujące się ze stylizacją pomieszczenia, tworzą harmonijną całość i podkreślają klimat wystroju. Wykorzystanie rolet i zasłon do aranżacji okna pozwala stworzyć stylowe, w pełni wykończone wnętrze. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, łącząc rolety z zasłonami, aby stanowiły zgrany i gustowny duet. 

Rolety i zasłony – uniwersalne połączenie do każdego wystroju wnętrza

Wygląd osłon okiennych wpływa korzystnie na charakter aranżacyjny pomieszczenia. Funkcjonalne, wygodne w użyciu rolety w połączeniu z ocieplającymi wnętrze zasłonami tworzą przytulny klimat i spójną, ciekawą aranżację okienną. Warto pamiętać, że zasłony stanowią dopełnienie rolet. Oba rozwiązania występują w wielu rodzajach, deseniach i barwach. W sklepie internetowym Rolety-Żaluzje dostępna jest bogata kolekcja wzorów, kolorów, materiałów oraz detali wykończeniowych. Tak szeroka oferta gwarantuje bezproblemowe znalezienie rolet, do których będzie można łatwo dopasować zasłony. We wnętrzach klasycznych doskonale sprawdzi się tradycyjne wzornictwo rolet, np. kwiatowe. Natomiast w nowoczesnych przestrzeniach świetnie będą prezentować się gładkie tkaniny i geometryczne wzory. 

Pełniona funkcja

Warto zastanowić się, jaką rolę mają odgrywać rolety i zasłony. Znając swoje oczekiwania, można w łatwy sposób znaleźć optymalne rozwiązanie. Wybierając rolety wewnętrzne, które są bazą stylizacji, należy zwrócić uwagę na kolor, rodzaj wykorzystanego materiału oraz stopień regulacji zaciemnienia. Jasne tkaniny bardziej przepuszczają światło, a ciemne ograniczają jego dostęp.

Zarówno rolety, jak i zasłony mają za zadanie przede wszystkim chronić przed słońcem, ale mogą także dekorować pomieszczenie. Chcąc ograniczyć ilość wpadających promieni słonecznych, warto postawić na rolety zaciemniające i zasłony, które nie będą przepuszczały światła. Jako dekoracje dobrze sprawdzą się lekkie rolety i subtelne zasłony. Warto jednak pamiętać, że połączenie rolet i zasłon wykonanych z grubych materiałów, może przytłoczyć całą aranżację.

Długość

Roleta i zasłona nie powinny kończyć się na tym samym poziomie. Rolety przeważnie kończą się równo z oknem. Dobrze prezentować będzie się zasłona, sięgająca do ziemi, linii parapetu lub nieco dłuższy model.

Kolorystyka

Istnieją dwa główne sposoby łączenia rolet z zasłonami – mogą kolorystycznie się dopełniać lub kontrastować. Spójną aranżację można stworzyć, wybierając dekoracje w różnych odcieniach jednego koloru. Warto wybrać przewodnią kolorystykę, która powtórzy się na roletach i zasłonach. Sprawdzonym rozwiązaniem, które zapewnia wiele możliwości aranżacyjnych, jest roleta w neutralnym kolorze. Do stonowanego ekranu będzie można z łatwością dopasować nie tylko do wiele zasłon, ale również inne zmiany wystroju. 

Można także postawić na zestawienie kolorystyczne na zasadzie kontrastu. Niezawodna okaże się konfiguracja jasnej rolety (np. białej, kremowej, pudrowej, jasnoszarej, beżowej) i ciemnej zasłony (np. czarnej, grafitowej, zielonej lub niebieskiej). Odważne łączenie barw w oparciu o technikę color blocking, wykorzystującą kolory znajdujące się po przeciwnych stronach koła barw, zapewnia nietuzinkowy efekt. 

Wzornictwo 

Alternatywą jest połączenie gładkiej rolety ze wzorzystymi zasłonami. Rolety stanowią naturalny element dekoracyjny okna, dlatego ze względów praktycznych częściej wybierane są ekrany pozbawione wzorów. Zasłony, w przeciwieństwie do rolet, można wymienić znacznie prościej.

Łącząc te dwa rodzaje dekoracji okiennych, należy kierować się estetyką i poczuciem gustu – nie powinno się przesadzać z ilością faktur, wzorów oraz kolorów. Walorem wizualnym, który zwiększa atrakcyjność całej aranżacji, jest powtórzenie wzornictwa lub kolorystyki osłon na różnych dodatkach, np. poduszkach, obiciach mebli czy kocach. Pozwoli to na uzyskanie spójnej aranżacji wnętrza. 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *