krecone-wlosy-820x680

Choć fale i loki potrafią zachwycać, to osiągnięcie pożądanego efektu może być nie lada wyzwaniem. Istnieje jednak kilka metod, które sprawią, że prostownica nie będzie Ci już potrzebna. Sprawdź, co robić, aby Twoje loki były zdrowe i lśniące. 

Kręcone włosy – od czego zacząć?

Zaniedbane kręcone włosy mogą być spuszone i prezentować się nieestetycznie. W takim wypadku sięga się zazwyczaj po prostownicę, która jeszcze bardziej szkodzi lokom i powoduje ich gorszy wygląd. Żeby przerwać ten cykl, należy włosy odżywić i zadbać o naturalny skręt. Wymaga to nieco innej pielęgnacji niż klasyczne szczotkowanie, mycie szamponem i nałożenie odżywki. Włosy kręcone zazwyczaj są z natury bardziej suche i podatne na zniszczenia, dlatego też wymagają szczególnej uwagi.

Po pierwsze, takich włosów nie wolno czesać na sucho. Szczotki, a najlepiej grzebienia, używa się tylko na mokrych włosach, na których jest odżywka. Zapobiega to wyrywaniu i łamaniu włosów, a dodatkowo pozwala uniknąć puszenia się. Po drugie, należy je regularnie odżywiać. Maska lub olejowanie powinny być częścią co najmniej jednego mycia w tygodniu. Po trzecie, trzeba unikać suszarek, prostownic i innych źródeł gorąca, które niszczą skręt i wysuszają włosy.

Szampony do włosów kręconych – jaki wybrać?

Szampon do włosów kręconych powinien być przede wszystkim pozbawiony silnych detergentów, takich jak SLS. Powinien za to mieć łagodne środki myjące, które nie wysuszą loków, a oczyszczą skórę głowy. Raz na kilka myć zaleca się jednak mocniejszy szampon, ale najlepiej użyć go w bardzo małej ilości. Niektórym sprawdza się mycie głowy odżywką – warto spróbować również tego sposobu. 

Włosy kręcone – jak je myć?

Najpopularniejszą metodą mycia loków jest metoda OMO, czyli odżywka – mycie – odżywka. Zaczyna się od namoczenia włosów i nałożenia na całą ich długość pierwszej odżywki. Robi się to po to, żeby uchronić je przed szamponem. Na tym etapie można je rozplątać i przeczesać grzebieniem. Następnie używa się szamponu, nakładając go tylko na nasadę. Mycie wykonuje się poprzez masaż głowy, można do tego użyć specjalnego masażera. Ważne, żeby nie zbierać wszystkich włosów na czubku głowy, a palcami dostać się między pasma i umyć tylko skórę głowy. Po tej czynności należy wszystko spłukać. Ostatnim etapem jest nałożenie drugiej odżywki, która powinna być bogatsza i cięższa od tej pierwszej. Należy ją trzymać na włosach co najmniej kilka minut, a następnie spłukać letnią wodą. 

Stylizator do włosów kręconych

Po wyjściu z prysznica kategorycznie nie wolno wycierać głowy ręcznikiem. Tkanina frotte powoduje puszenie się i łamanie włosów. Zamiast tego, zaleca się delikatne odciśnięcie włosów w bawełnianą koszulkę. Gdy są nadal dosyć mokre, należy nałożyć na nie stylizator. Może to być żel, pianka lub krem do loków. Niestety nie ma innej możliwości znalezienia tego idealnego, niż metoda prób i błędów. 

Stylizator rozprowadza się w dłoniach, a następnie wczesuje palcami we włosy. Gdy pasma są równo pokryte, można zacząć odgniatanie. Z głową w dole należy zbierać włosy w otwartą dłoń i przygniatać je do góry. Właśnie na tym etapie powinny zacząć formować się loki lub fale. Czynność tą wykonujemy na całych włosach. Następnie można wysuszyć włosy suszarką z dyfuzorem o chłodnym nawiewie lub pozwolić im wyschnąć naturalnie. Jeśli użyło się żelu, włosy mogą wydawać się sztywne. W tym wypadku należy rozprowadzić w dłoniach kilka kropel olejku i ponownie odgnieść włosy. Powinny być miękkie, sprężyste i lśniące. 

Odżywki do włosów kręconych – czego potrzebujesz?

Każdy, kto kiedykolwiek interesował się pielęgnacją włosów, słyszał o równowadze PEH. Oznacza to zapewnienie włosom odżywienia proteinami, emolientami i humektantami. Te pierwsze to białka, których powinno używać się najrzadziej. W codziennej pielęgnacji skupia się na dwóch pozostałych składnikach. Humektanty nawilżają – jest to na przykład żel aloesowy. Jednak stosowane w pojedynkę powodują puszenie się, dlatego też włosy należy dociążyć emolientami. Są to wszystkie oleje i masła, jak shea, jojoba, kokosowy i wiele innych. Większość odżywek na sklepowych półkach jest mieszanką humektantów i emolientów. Ważne, aby domykać pielęgnację produktem bardziej tłustym, ciężkim – zabezpieczy on nawilżenie wewnątrz włosa. 

Wybierając odżywki, należy wystrzegać się takich składników jak alkohol etylowy i silikony. Ten pierwszy powoduje wysuszenie włosów, przez co puszą się i są bardziej podatne na zniszczenia. Silikony natomiast mają tę wadę, że można je zmyć tylko używając silnych detergentów, które niszczą włosy. Delikatne szampony nie są w stanie sobie z nimi poradzić, przez co resztki produktu nadbudowują się we włosach i obciążają loki. Powoduje to mniejszą objętość oraz szybsze przetłuszczanie się skóry głowy. 

Włosy kręcone często wymagają dużo pracy, jednak efekt bywa zachwycający. Dzięki tym zabiegom, loki są odżywione i zdrowe, a z każdym myciem kręcą się coraz bardziej. Warto poświęcić im więcej uwagi, aby móc na co dzień cieszyć się burzą zadbanych loków.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *