pexels-leeloo-thefirst-5408919

Mimo że, już od kilku miesięcy próbujesz nauczyć się nowego języka, masz wrażenie, że cały czas stoisz w miejscu, a twoje zdolności wcale się nie poprawiają, a wręcz ulegają pogorszeniu? To znak, że najprawdopodobniej popełniasz gdzieś istotny błąd, który zabiera Ci szansę na powodzenie całej edukacyjnej akcji. Musisz go zatem odnaleźć, a następnie wyeliminować. Właśnie w tym może pomóc Ci znajomość pewnych fundamentalnych zasad, dzięki którym nauka języków praktycznie zawsze okazuje się skuteczna.

Regularna praca to podstawa

Jeżeli w wyjątkowo ciężkim i pracowitym tygodniu będziesz mógł przeznaczyć wyłącznie jeden dzień na naukę, nic złego się nie stanie. Warto jednak trzymać się zasady, by każdego dnia chociaż na krótką chwilę przysiąść do książek. To nie musi być kilkugodzinny maraton wkuwania słówek albo wypełnianie kilkunastostronicowego arkusza z zadaniami. Coś zawsze jest lepsze niż nic. Dużo więcej wyniesiesz z codziennej piętnastominutowej nauki nowych słówek niż z jednorazowego zrywu w tygodniu, w którego trakcie przez dwie czy trzy godziny będziesz usiłował zapamiętać konstrukcje zdań, które zapomnisz w 90% już na drugi dzień.

Nie bój się zmieniać metody nauki

Jeżeli jakaś metoda ewidentnie nie działa, nie należy na siłę próbować ją wykorzystać. Nawet jeśli cieszy się ona dobrą sławą i pomogła innym uczniom. Ty nie jesteś jak wszyscy. Dla niektórych grupowy kurs językowy zdaje się być wprost wymarzonym środowiskiem do nauki obcego języka – połączenie dobrej zabawy z kontaktem z rówieśnikami. Dla ciebie może to być katorga i znacznie lepiej poczujesz się na zajęciach indywidualnych. Zwłaszcza jeśli masz duszę introwertyka i nie za bardzo lubisz poznawać nowych ludzi. To samo tyczy się wszelkich innych metod edukacyjnych. Niektórzy potrafią uczyć się przy serialach i filmach oglądanych w obcym języku z dodatkowymi napisami, podczas gdy dla innych dużo lepszym narzędziem okaże się standardowy podręcznik.

Otaczaj się językiem obcym

Jeżeli chcesz, by ten obcy język, który wciąż brzmi dla Ciebie dość dziwacznie i sztucznie, nagle przychodził Ci naturalnie, niczym twój ojczysty, musisz jak najczęściej mieć z nim kontakt. Otaczać się nim przy każdej możliwej okazji, w każdych warunkach. Spróbuj robić to na co dzień. Przestaw język w telefonie na ten, którego się uczysz, a podczas wyszukiwania pewnych rzeczy w Internecie, staraj się szukać informacji w obcym języku, na zagranicznych stronach. Czasami takie bardzo proste czynności dają więcej niż poważne kursy językowe. Im większy i intensywniejszy będzie Twój kontakt z językiem, tym szybciej wejdzie Ci on do głowy. Słówka zapamiętują się same, a najlepsze jest to, że poznajesz je w określonym kontekście, dzięki czemu od razu wiesz, jak ich używać i jak prawidłowo wplatać je w zdania.

Baw się i ucz jednocześnie

Nauka może być zabawą. Opanowywanie kolejnych słówek możesz traktować jak swego rodzaju wyzwanie, któremu musisz podołać, by uzyskać nagrodę w postaci satysfakcji i poczynienia kolejnego kroku ku perfekcyjnemu opanowaniu języka. W tym momencie nawet na kursach językowych korzysta się z dość nietypowych narzędzi edukacyjnych. Żaden nowoczesny nauczyciel nie będzie ograniczać się do podążania za podręcznikiem, a zaproponuje swoim uczniom także oglądanie filmów w obcym języku czy przeglądanie wiadomości ze świata na zagranicznych stronach. Inne przykłady podobnych aktywności to np. czytanie książek i gazet w obcym języku, udzielanie się na międzynarodowych forach albo nawet… pisanie własnej strony czy bloga w obcym języku. Sam możesz wybrać, która z tych metod najbardziej przypadła Ci do gustu.

Nauka języków może przyjmować naprawdę przeróżne formy. Ważne jest to, by nigdy nie starać się jej ograniczać wyłącznie do jakiejś jednej podstawowej techniki. Łącząc ze sobą różne metody nauki, zwykle osiągniesz najlepsze efekty.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *