pexels-pixabay-33786

Emerytura – dni wolne do końca życia i stały comiesięczny dochód brzmi jak marzenie każdego, prawda? W rzeczywistości czekamy na ten moment całą dorosłość, a gdy wreszcie nadchodzi, często czujemy wewnętrzną pustkę, którą później nie wiemy, jak wypełnić. Emerytura powinna być czasem relaksu, kiedy wreszcie będziemy mogli cieszyć się owocami tylu lat ciężkiej pracy. Można też jednak odczuwać pewien smutek, a nawet przygnębienie, z którym nie wiadomo jak sobie poradzić. Na tak duże zmiany w życiu trzeba mieć przygotowaną odpowiednią strategię, aby móc stawić czoła wyzwaniom, ale przede wszystkim cieszyć się tym nowym etapem.

Przyczyny depresji po przejściu na emeryturę

Każdy trochę inaczej poradzi sobie z tak wielką zmianą w swoim życiu, jaką jest emerytura. Niektórzy niestety potrzebować będą więcej czasu lub pomocy, by dostosować się do nowej sytuacji.

Utrata poczucia celu

Dla wielu osób praca przynosi poczucie spełnienia i celu. Przez całe życie występuje pragnienie, aby być wsparciem dla rodziny i użyteczną częścią społeczeństwa. Poczucie własnej wartości jest bardzo mocno związane z tym, co robi się na co dzień. Wraz z przejściem na emeryturę może pojawić się poczucie straty, pozostawiając osobę walczącą ze zrozumieniem, kim jest teraz i jaka jest jej wartość. Może nawet dojść do pewnego kryzysu tożsamości. 

Konieczność zmiany przyzwyczajeń 

Może się też zdarzyć, że zmieni się dynamika gospodarstwa domowego. Tam, gdzie kiedyś partner pracował poza domem i spędzał dużo czasu z dala, teraz trzeba będzie spędzać z nim więcej czasu. Role mogą się zmienić i może zaistnieć większa potrzeba wspólnego podejmowania decyzji. Do czasu osiągnięcia nowej równowagi mogą występować wewnętrzne konflikty, dopóki domownicy nie dostosują się do nowej sytuacji.

Troska o zdrowie, niepokój

Innymi powodami, które mogą sprawić, że emerytura staje się trudna, jest świadomość coraz bliższej starości. Wiele ludzi zaczyna obawiać się o zdrowie. Ryzyko choroby lub niepełnosprawności może być źródłem wielkiego niepokoju dla emeryta.

Kilka praktycznych porad jak odnaleźć się na emeryturze

Aby z ufnością stawić czoła emeryturze, można zrobić kilka rzeczy. Po pierwsze, najważniejsza jest zmiana swojego spojrzenia na życie. Warto pozytywnie i z nadzieją patrzeć w przyszłość. Dzięki tym wskazówkom znacznie łatwiej będzie Ci przejść w ten nowy etap życia.

Bądź aktywny

Rób rzeczy, które utrzymują Twoje ciało i umysł aktywne. Uczęszczaj na zajęcia jogi, uprawiaj sport, używaj schodów, zostań wolontariuszem pomagającym innym, ciesz się ogrodnictwem, wybieraj rower. Twoje ciało i umysł potrzebują aktywności, oczywiście w miarę możliwości. Ostatnią rzeczą, której potrzebujesz, jest siedzenie i oglądanie telewizji przez cały dzień.

Nie zaniedbuj więzi społecznych i rodzinnych 

Odwiedzaj swoje dzieci jak najczęściej, zaproponuj opiekę nad wnukami. Ciesz się aktywnością z przyjaciółmi. Pomagaj innym ludziom lub poznawaj nowych przyjaciół na seniorskich wycieczkach. Jesteś w trakcie pięknego etapu swojego życia, ciesz się nim!

Znajdź cel

Może chcesz wziąć udział w wolontariacie lub podjąć prywatną pracę w branży, która zawsze Cię interesowała? Jeśli czujesz się silny i przygotowany, dlaczego nie spróbować? Znalezienie nowego celu w życiu przywróci poczucie sensu, które kiedyś znalazłeś w pracy.

Spełnij swoje marzenia

Jeśli zawsze chciałeś nauczyć się grać na pianinie albo marzyłeś o podróżach, teraz jest idealny czas, aby to zrobić. Masz dużo wolnego czasu i jesteś jeszcze na tyle młody, że możesz się nim cieszyć. 

Ustal sobie harmonogram 

Kiedy jesteś przyzwyczajony do planowania całego tygodnia wokół swojej pracy, może to być dość niepokojące, gdy masz zupełnie nieuporządkowany dzień. Ustal harmonogram dla siebie, tworząc ustalone moduły, kiedy będziesz pracował wokół domu, ćwiczył lub na przykład uczęszczał na wolontariat.

A co jeśli sobie nie poradzę?

Może okazać się, że bez względu na to, jak bardzo się starasz, nie czujesz się dobrze i emerytura kosztuje Cię więcej stresu niż powinna. Jeśli okaże się, że depresja nie ustępuje lub zaczyna przeszkadzać w życiu, warto poszukać profesjonalnej pomocy. Symptomy, które mogą wskazać, czy naprawdę cierpisz na zaburzenia depresyjne, obejmują następujące elementy:

  • poczucie smutku, przygnębienia lub pustki,
  • utrata zainteresowania rzeczami, które kiedyś lubiłeś robić,
  • ciągłe poczucie rozdrażnienia lub niepokoju,
  • problemy z zasypianiem lub wstawaniem rano,
  • radykalne zmiany apetytu lub wagi,
  • problemy z jasnym myśleniem, podejmowaniem decyzji lub zapamiętywaniem,
  • uczucie ciągłego zmęczenia,
  • poczucie bezwartościowości lub nadmierne obwinianie się,
  • poczucie bezradności lub beznadziejności,
  • myśli o śmierci lub samobójstwie.

Jeśli po przeczytaniu tej krótkiej listy zdałeś sobie sprawę, że identyfikujesz się z większością tych objawów, warto jak najszybciej udać się do specjalisty. Lekarz zada Ci kilka pytań i ustali, czy objawy, które masz, mogą być depresją, czy też mogą być spowodowane jakąś inną przyczyną, np. stanem zdrowia lub przyjmowanymi lekami. 

Jeśli rzeczywiście masz depresję, istnieją skuteczne metody leczenia – leki i psychoterapia, pomogą Ci wyzdrowieć i cieszyć się życiem. Uświadomisz sobie, że tak naprawdę jesteś szczęśliwą osobą i że liczy się to, aby być w porządku wobec siebie i życia, które masz. Najlepsze leczenie depresji to kombinacja leków, terapii lub doradztwa, ale twój lekarz indywidualnie dobierze to, co będzie dla ciebie najlepsze.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *