frank-flores-2X-6XZtCelM-unsplash

Nieprawidłowości w budowie komórek szyjki macicy, czyli dysplazja, to stan przedrakowy, który nieleczony może doprowadzić do rozwinięcia się nowotworu szyjki macicy. Jest to drugi najczęściej rozpoznawany (po raku piersi) nowotwór złośliwy u kobiet. Niestety w wielu przypadkach nadal jest on wykrywany w bardzo zaawansowanym stadium, pomimo iż badania profilaktyczne są bezbolesne i bardzo tanie.

Dysplazja szyjki macicy najczęściej powstaje w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, który należy do wirusów onkogennych. Wywołuje on niebezpieczne zmiany chorobowe w komórkach nabłonka szyjki macicy, które z czasem mogą przekształcić się w zmiany o charakterze nowotworowym. Wcześnie rozpoznana dysplazja, to proste i skuteczne leczenie, dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych takich jak cytologia. Sprawdź, jakie są przyczyny oraz objawy dysplazji szyjki macicy i na czym polega leczenie.

Przyczyny dysplazji szyjki macicy

Wewnątrz lub śródbłonkowa neoplazja szyjki macicy (cervical intraepithelial neoplasia, CIN), to nieprawidłowości w budowie tkanek szyjki macicy, które kwalifikuje się w zależności od stopnia ich zaawansowania. Wyróżniamy zmiany małego stopnia CIN1 oraz dużego stopnia HG-CIN, wśród których znajduje się śródnabłonkowa neoplazja średniego i dużego stopnia, czyli CIN2 i CIN3, oraz rak gruczołowy.

Przyczyną choroby jest zakażenie wirusem ludzkiego brodawczaka. Za onkogenne uważane są jego typy 16 oraz 18, ale niestety zdarza się, że nowotwór rozwija się również u pacjentek zarażonych nieonkogennymi typami tego wirusa. Dysplazja najczęściej przebiega całkowicie bezobjawowo. Dlatego jedyną możliwością jej wczesnego wykrycia jest regularne wykonywanie profilaktycznych badań cytologicznych. Niekiedy w bardziej zaawansowanych stadiach choroby mogą pojawić się takie symptomy jak upławy, czy krwawienie po stosunku.

Leczenie dysplazji szyjki macicy

Diagnostyka dysplazji szyjki macicy to przede wszystkim cytologia. Samo leczenie choroby jest uzależnione od stopnia jej zaawansowania oraz wieku pacjentki.

Pacjentki poniżej 24 roku życia

Jeżeli badanie wykaże zmiany małego stopnia u pacjentki poniżej 24 roku życia, wystarczy powtórzyć je dwukrotnie w odstępie kolejnych 12 miesięcy. Jeśli wyniki będą prawidłowe, później wystarczy już tylko wykonywać kontrolne cytologie co 3 lata. Natomiast, jeżeli wyniki są nieprawidłowe, to konieczne jest poszerzenie diagnostyki o wziernikowanie szyjki macicy, czyli kolposkopię. Kolposkopia to badanie, które pozwala lekarzowi dokładnie obejrzeć szyjkę macicy w powiększeniu, a także pobrać tkanki do badań histopatologicznych, aby rozpoznać, jaki charakter mają zmiany w szyjce macicy. Wykonuje się również test na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego.

Pacjentki powyżej 25 roku życia

Inaczej sytuacja wygląda u pacjentek powyżej 25 roku życia. Tutaj już w przypadku wykrycia podczas cytologii zmian małego stopnia wykonuje się również badanie kolposkopowe, a także test na HPV. Zmiany małego stopnia bardzo często wymagają jedynie obserwacji i regularnych kontroli ginekologicznych, ponieważ mogą cofnąć się samoistnie. Z kolei w przypadku zmian drugiego i trzeciego stopnia, konieczne jest już wykonanie chirurgicznej lub laserowej konizacji szyjki macicy, a następnie kontrolne wykonywanie cytologii, kolposkopii oraz testy na HPV co pół roku.

Zakażenie wirusem brodawczaka – co oznacza?

Jeśli występuje zakażenie wirusem brodawczaka, a wyniki cytologii i kolposkopii nie są prawidłowe, trzeba wykonać biopsję oraz wyłyżeczkowanie kanału szyjki macicy. Jeżeli zmiany chorobowe mają charakter przedrakowy lub nowotworowy w bardzo wczesnym stadium choroby, to z reguły wystarczy leczenie w postaci konizacji szyjki macicy, a następnie skrupulatnie wykonywanie badań profilaktycznych, regularnie przez okres następnych 20 lat.

Jeśli z dysplazji rozwinął się rak szyjki macicy, wówczas konieczne jest leczenie operacyjne. W zależności od stopnia zaawansowania choroby może to być:

  • konizacja szyjki macicy,
  • amputacja szyjki macicy, czyli trachelektomia,
  • usunięcie macicy wraz z węzłami chłonnymi, czyli histerektomia.

Po zabiegach operacyjnych najczęściej konieczne jest również poddanie się radio lub chemioterapii.

Profilaktyka dysplazji szyjki macicy

Bardzo skuteczną ochroną przed wirusem HPV są szczepienia. Wykonuje się je u dziewcząt w wieku 11-12 lat lub między 13 a 18 rokiem życia, jeśli nie były wcześniej zaszczepione. Wykazano ponad 90% skuteczność szczepionki w przypadku zapobiegania zakażeniom najbardziej onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli 16 i 18.W przypadku kobiet dorosłych, które nie podlegają już programowi szczepień, profilaktyka zakażenia to przede wszystkim unikanie przygodnych stosunków seksualnych i częstej zmiany partnera, oraz stosowanie prezerwatywy. Bardzo ważne są również regularne wizyty kontrolne u lekarza ginekologa i wykonywanie badania cytologicznego co najmniej raz na trzy lata. Nie zaniedbujmy swojego zdrowia i badajmy się regularnie, bo choć rak szyjki macicy to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów, to jego wczesne wykrycie gwarantuje całkowite wyleczenie.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *