Domowe sposoby na mszyce

Każdy, kto w ogródku czy na balkonie uprawia rośliny, spotkał się z mszycami. Pojawiają się zarówno na roślinach ozdobnych, jak i warzywach czy drzewkach owocowych. Są to niezwykle drobne owady, ale szybko mogą pokryć całe pędy, utrudniając roślinie prawidłowy rozwój. Jak z nimi walczyć, ale nie stosować chemii w ogrodzie? Poznaj domowe sposoby na pozbycie się mszyc.

Dlaczego mszyce są niebezpieczne dla roślin?

Mszyce żywią się sokiem roślin. Wysysają go z pędów, pąków i rozwiniętych już kwiatów. Przez to mogą utrudniać wzrost roślin i przyczyniać się do znacznie mniejszych plonów w przypadku roślin użytkowych. Mszyce przenoszą także choroby wirusowe oraz wydzielają spadź, nazywaną także rosą miodową. Jej obecność na roślinie przyczynia się do szybkiego rozwoju grzybów. W dodatku są to owady rozmnażające się bardzo szybko, dlatego nie warto ignorować problemu, gdy zauważymy na roślinach pierwsze osobniki. Najlepiej od razu przejść do działania.

Naturalne sposoby na mszyce

Na rynku jest wiele dostępnych preparatów, ale jeśli tylko jest to możliwe, dobrze jest uniknąć stosowania chemii. Szczególnie jeśli chodzi o rośliny użytkowe, czy uprawiane na parapetach. W takiej sytuacji z pomocą mogą przyjść nam domowe sposoby, które z całą pewnością stosowały nasze babcie.

Rośliny odstraszające mszyce

Wiele szkodników nie przepada za konkretnymi roślinami. Tak jest też w przypadku mszyc. Jeśli sadzimy w ogrodzie gatunki, na których często żerują te owady, bardzo dobrze jest znaleźć między nimi miejsca dla nielubianych przez nie roślin. W przypadku mszyc są to przede wszystkim czosnek, cebula, mięta oraz lawenda. Jest to skuteczny sposób chroniący przed pojawieniem się mszyc lub ich powrotem. Jeśli już się zadomowiły na naszych grządkach czy rabatach, skuteczne będą kolejne metody.

Wywary z roślin

W walce z mszycami najpopularniejsze są trzy mikstury: z cebuli, czosnku oraz mniszka lekarskiego. Są skuteczne i bardzo proste do przygotowania.

Przygotowanie wywaru z cebuli jest bardzo proste. Na początku należy drobno posiekać około 75 gram i zalać je około 10 litrami wody. Następnie wszystko powinniśmy gotować przez 30 minut. Gdy przygotowana mikstura ostygnie, możemy przelać ją do spryskiwacza i opryskać zasiedlone przez mszyce rośliny

Z kolei, by przygotować wyciąg z czosnku, musimy przygotować około 250 gram rozgniecionego czosnku, który również zalejemy 10 litrami wody. Następnie wszystko odstawiamy na 24 godziny. Po upływie tego czasu przed przystąpieniem do opryskiwania koniecznie trzeba wyciąg rozcieńczyć wodą, zachowując stosunek 1:1.

Do przygotowania wyciągu z mniszka lekarskiego, który bez trudu możemy spotkać na każdym kroku, potrzebujemy około 40 dekagramów jego liści, które zalewamy 10 litrami wody i odstawiamy na 3 godziny. Po upływie tego czasu możemy od razu przystąpić do opryskania roślin.

Kiedy decydujemy się na przygotowanie roślinnych środków przeciwko mszycom, powinniśmy pamiętać o ograniczonym czasie na ich wykorzystanie. Wyciągi należy wykorzystać od razu, natomiast wywar szczelnie zamknięty możemy przechowywać w zacienionym miejscu przez około 2 miesiące.

Ocet na mszyce

Oprysk w postaci roztworu z octu to kolejny popularny i skuteczny sposób na zwalczenie mszyc w ogrodzie. Przygotować go należy, zachowując proporcję 1:10, czyli do 1 litra wody dodajemy 100 mililitrów octu. Ważne jest, by mieszankę przygotować w tej kolejności, a nie dolewać wody do octu. Do przygotowanego oprysku można dodać także kilka kropel płynu do mycia naczyń, dzięki temu substancja mocniej przylgnie do rośliny, a tym samym intensywniej zadziała.

Roztwór z mleka

To prawdopodobnie najbardziej zaskakująca propozycja, ale mleko bardzo dobrze sprawdza się w zwalczaniu mszyc. Najkorzystniej będzie, jeśli na roztwór będziemy mogli wykorzystać świeże krowie mleko. Mieszamy je z wodą w stosunku 1:1. Mleko z kartonika czy butelki może nie dać tak dobrych rezultatów.

Roztwór z szarego mydła

Do przygotowania oprysku potrzebujemy około 20 gram szarego mydła, które rozpuścimy w 1 litrze ciepłej wody. Po wystygnięciu mieszanki możemy od razu przystąpić do oprysku roślin. Szare mydło, czyli mydło potasowe, to bardzo popularny środek w ochronie roślin. W wielu sklepach ogrodniczych można kupić nawet mydło potasowe ogrodnicze.

Wymienione sposoby na walkę z mszycami są w pełni bezpieczne dla środowiska oraz dla nas. Dlatego nie musimy się obawiać opryskiwania warzyw czy drzewek owocowych. Warto się na nie zdecydować także po to, by nie zaszkodzić naszym naturalnym sprzymierzeńcom. Niektóre z owadów, jak na przykład biedronki, żywią się mszycami, a chemiczne substancje mogłyby i je zwalczyć.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *