łazienka dla seniora

Łazienka, z której będą korzystać osoby starsze, musi być przede wszystkim bezpieczna, ale również wygodna i komfortowa w użytkowaniu. Pomoże w tym zastosowanie szeregu przystosowań, dzięki którym seniorzy będą mogli samodzielnie korzystać z łazienki i toalety, również w przypadku braku pełnej sprawności fizycznej. Osoby w podeszłym wieku często borykają się z trudnościami w poruszaniu się. Zdarza się również, że cierpią na zaburzenia równowagi. Dlatego łazienkę dla nich musimy urządzić w taki sposób, aby nie było w niej niebezpiecznych i utrudniających życie barier architektonicznych. Dzięki zastosowaniu przemyślanych trików aranżacyjnych oraz odpowiednich materiałów wykończeniowych stworzymy piękną, bezpieczną i funkcjonalną łazienkę dla osób starszych. Zobacz, jakie rozwiązania sprawdzą się w łazience dla seniora.

Łazienka bezpieczna dla seniora – jak ją urządzić?

Łazienka i toaleta to pomieszczenia intymne, z których każdy chce mieć możliwość samodzielnego skorzystania. Jeśli więc w naszym gospodarstwie domowym są osoby starsze z trudnościami w poruszaniu się, warto przerobić łazienkę tak, aby seniorzy mogli swobodnie i przede wszystkim w pełni bezpiecznie z niej korzystać.

Łazienkę dla osoby starszej można urządzić zarazem ergonomicznie i pięknie. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że pomieszczenie nie może być przeładowane. Ustawienie sprzętów łazienkowych trzeba rozplanować tak, aby były pomiędzy nimi odległości. Każdy domownik powinien mieć do nich swobodny dostęp – niezależnie od tego, czy porusza się o własnych siłach, chodzi o kulach, balkoniku czy przemieszcza się na wózku.

Kolorystyka, oświetlenie i wyposażenie

W przypadku łazienki dla seniora szczególnie ważne jest również bardzo dobre oświetlenie oraz kontrastowa kolorystyka, co ułatwi poruszanie się po pomieszczeniu osobie z problemami ze wzrokiem.

Nie zapominajmy też o zastosowaniu wysokiej jakości funkcjonalnych sprzętów, materiałów i akcesoriów dostosowanych do potrzeb osób starszych.

W zależności od potrzeb mogą to być na przykład:

  • antypoślizgowa podłoga, która powinna znaleźć się w każdej łazience dla seniora,
  • uchwyty i poręcze ułatwiające poruszanie się,
  • wydłużona miska WC,
  • umywalka bez postumentu,
  • prysznic bez brodzika i ze specjalnym siedziskiem,
  • dodatkowe siedzisko lub krzesło poza kabiną prysznicową,
  • nisko zawieszone szafki, aby z łatwością mogła z nich korzystać osoba poruszająca się na wózku.

1. Kabina prysznicowa zamiast wanny

Wchodzenie i wychodzenie z wanny mogą okazać się problematyczne nie tylko dla osoby starszej z uszkodzeniem narządu ruchu. Również dla w miarę sprawnego seniora jest to niezbyt wygodne, ponadto starsze osoby często unikają korzystania z wanny w obawie o poślizgnięcie się i upadek podczas wychodzenia z niej. Dlatego w łazience dla seniora warto, zamiast wanny zamontować kabinę prysznicową.

Powinna ona być przestronna, aby łatwo było z niej korzystać. Możemy zdecydować się na model z niskim brodzikiem lub zupełnie bez brodzika, gdzie odpływ kabiny będzie się znajdował w posadzce łazienkowej. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie najbezpieczniejsze. Jest to też idealna opcja dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Pamiętajmy, że zarówno przy wejściu do prysznica, jak i w samej kabinie powinny się znajdować specjalne poręcze, których można się przytrzymać i bezpiecznie korzystać z kąpieli. Wewnątrz kabiny powinno się także znaleźć bezpieczne i wygodne siedzisko kąpielowe, na którym osoba starsza będzie w stanie samodzielnie usiąść i swobodnie się umyć.

2. Bezpieczna ceramika

Bardzo ważny jest też wybór odpowiedniej ceramiki łazienkowej. Zacznijmy od miski WC. Wybierzmy tak zwany model wydłużony. Dzięki temu przesiadanie się na toaletę z wózka lub balkonika będzie w pełni komfortowe. Bardzo istotna jest również wysokość zawieszenia miski WC. Dostosujmy ją do wzrostu seniora, co z pewnością zwiększy komfort jej użytkowania. Świetnym rozwiązaniem, z którego warto skorzystać, jest toaleta myjąca. To nowoczesne urządzenie łączy w sobie funkcję toalety oraz bidetu, co jest bardzo wygodne i eliminuje konieczność przesiadania się. Takie urządzenie daje możliwość dopasowania ciepłoty oraz intensywności strumienia wody, a także temperatury powietrza suszącego.

Pomyślmy też o montażu umywalki o wzmocnionej konstrukcji i bez postumentu. Powinna ona mieć też odpowiedni kształt i głębokość oraz być zawieszona na wysokości dostosowanej do potrzeb i możliwości osoby starszej.

Oczywiście zarówno przy toalecie, jak i umywalce powinny się znajdować uchwyty pomocnicze.

3. Meble do łazienki dla seniora.

Nie bez znaczenia jest również to, jakie meble ustawimy w łazience dla seniora. Powinny one nie tylko zapewnić przestrzeń do przechowywania kosmetyków, akcesoriów pielęgnacyjnych oraz ręczników, ale też być bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu.

Wybierzmy więc meble o zaokrąglonych krawędziach bez żadnych ostrych kantów. Rozmieśćmy je w łazience tak, by osoba starsza miała do nich łatwy dostęp. Również w pobliżu mebli zainstalujmy uchwyty pomocnicze.

Pomyślmy także o ustawieniu w łazience wygodnego siedziska lub krzesła, aby senior mógł wygodnie i bezpiecznie usiąść po kąpieli, wytrzeć się i ubrać.

Specjalne uchwyty łazienkowe, bezpieczną ceramikę oraz inne udogodnienia przeznaczone do łazienek dla osób starszych lub niepełnosprawnych ma w swojej ofercie wielu producentów wyposażenia łazienek. Znajdziemy je bez problemu w każdym markecie budowlanym. Możemy także dokonać zakupu bezpośrednio u producenta. Montaż wyposażenia łazienki dla seniora nie jest trudny i nie podnosi znacząco kosztów remontu łazienki. Najlepiej zlecić to zadanie doświadczonej firmie remontowej. Poszukajmy fachowców specjalizujących się w wykonywaniu tego typu projektów.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *