meadow-g56ace1c39_1920

Jest jednym z ciekawszych ośrodków miejskich, jakimi może się pochwalić Małopolska, a wycieczki po jej terenie będą wspaniałą przygodą dla każdego miłośnika historii. Dąbrowa Tarnowska to niezwykłe atrakcje i zabytki, obok których nie można przejść obojętnie. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Dąbrowa Tarnowska na mapie Polski

Dąbrowa Tarnowska leży na terenie województwa małopolskiego, w dolinie rzeki Breń (będącej prawobrzeżnym dopływem Wisły). Tu, na pograniczu Pogórza Karpackiego i Kotliny Sandomierskiej, czeka na turystów wiele malowniczych zakątków oraz obiektów mających przypominać im o długiej i ciekawej historii tego miasta. A że dzieje Dąbrowy Tarnowskiej mogą oczarować każdego, warto i im poświęcić nieco więcej uwagi.

Z kart historii – Dąbrowa Tarnowska i jej dzieje

Osadnictwo wśród tutejszych lasów dębowych, zwanych dąbrowami, ma długą historię. Wiadomo, że zorganizowana osada w tym miejscu istniała już w XIV wieku, a najstarsza wzmianka o miejscowej parafii pochodzi z lat 20. XIV stulecia. W pierwszych dekadach swego istnienia Dąbrowa była związana z rodem Ligęzów. To Ligęzowie, ród wywodzący się z ziemi sandomierskiej, zdobywający spore wpływy m.in. na terenie Podkarpacia, przyczynili się do rozwoju tej osady i do lokowania jej w 1422 roku na prawie niemieckim. W tym czasie Dąbrowa mogła się pochwalić wieloma ważnymi gospodarstwami, młynem oraz gospodarstwem rybnym. Szczególnie pomyślnym okresem dla wsi okazał się czas, kiedy to Dąbrową zarządzał Mikołaj Spytek Ligęza herbu Półkozic. Ten kasztelan sandomierski, znany ze swej zaradności, przyczynił się do rozwoju rzemiosła i miał też spore zasługi dla lokalnego handlu. Efekt? Wieś stała się ważnym ośrodkiem gospodarczym, który z czasem przemienił się w miasto z prawdziwego zdarzenia. Pod koniec XVII stulecia Dąbrowa otrzymała prawa miejskie, a niedługo później przywilej organizowania kilku jarmarków rocznie. Szybko zyskały one sławę, a handel końmi i wołami zaczął odgrywać ważną rolę w lokalnej gospodarce. Aż do czasów rozbiorów miasto pomyślnie się rozwijało. Pierwszy rozbiór Polski przyniósł jednak i wiele zniszczeń, i znaczne spowolnienie gospodarki. Kolejnym pomyślnym okresem dla miasta okazały się dopiero lata powojenne. Na szczęście z czasów świetności Dąbrowy Tarnowskiej zachowało się sporo ciekawych pamiątek. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Dąbrowa Tarnowska i jej zabytki

Po dawnym pałacu zachowała się jedynie brama wjazdowa oraz park, nie oznacza to jednak, że miłośnicy historii, sztuki i architektury nie znajdą w tym mieście nic ciekawego dla siebie. Wręcz przeciwnie. Dąbrowa Tarnowska może się pochwalić paroma cennymi zabytkami, którym w czasie wycieczki po tym mieście koniecznie trzeba poświęcić nieco więcej uwagi. Co warto zobaczyć? Z pewnością na wyróżnienie zasługuje cmentarz wojenny z 1915 roku, będący jedną z wielu pamiątek po I wojnie światowej w tej części kraju. Dla miłośników architektury drewnianej nie lada atrakcją będzie wizyta w drewnianym kościele Wszystkich Świętych. To cenny przykład barokowej architektury oraz zabytek, który może się pochwalić interesującym wyposażeniem.

Ślady kultury Żydowskiej

Wycieczki po terenie Dąbrowy Tarnowskiej będą też ciekawym doświadczeniem dla każdego miłośnika kultury żydowskiej. Judaika stanowią tu ciekawą kolekcję zabytków, którym z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Przy ulicy Berka Joselewicza zachował się cmentarz żydowski z przełomu XVII i XVIII wieku. Zajmuje on powierzchnię 2 ha, a na jego terenie wciąż można ujrzeć wiele zabytkowych macew. Cennym skarbem są tu jednak ohele, które do dziś przypominają o miejscowych cadykach. Przy tej samej ulicy czeka na turystów piękny gmach ortodoksyjnej synagogi z drugiej połowy XIX wieku, w której obecnie ma swą siedzibę Ośrodek Spotkania Kultur. Druga synagoga znajduje się w prywatnym mieszkaniu przy ulicy Daszyńskiego i obecnie znana jest jako Izba Pamięci Żydów.

Małopolska to tereny kuszące ciekawą historią oraz cennymi zabytkami. Wycieczki po takich miastach, jak Dąbrowa Tarnowska, mogą okazać się wspaniałą przygodą, a czas spędzony w takich miejscach z pewnością nie będzie czasem straconym.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *