łopian0

Dowiedz się, czym jest łopian, jakie są jego właściwości i na co można go stosować.

Jak wygląda łopian?

Charakterystyczne, zebrane w koszyczek fioletowe kwiaty na długich łodygach, pnące się z zagęszczonych różyczek liściowych – tę bardzo popularną roślinę można spotkać praktycznie wszędzie, poza wysokimi partiami gór. Łopian, bo o nim mowa, od dawna znany jest człowiekowi nie tylko ze względu na swoje walory estetyczne, ale i, przede wszystkim, dzięki jego prozdrowotnemu oddziaływaniu na organizm. Jakkolwiek przed laty w medycynie ludowej stosowano również przetwory z kwiatów czy liści, obecnie ziołolecznictwo korzysta przede wszystkim z dobroczynnych właściwości korzenia łopianu.

Właściwości korzenia łopianu

Korzeń łopianu, z którego przygotowuje się na przykład odwary czy oleje, zarówno do stosowania zewnętrznego jak i wewnętrznego, składa się z wielu pożytecznych substancji. Możemy znaleźć w nim pewne ilości białek i aminokwasów, charakterystyczne dla surowców roślinnych garbniki, fitosterole, flawonoidy, olejki eteryczne, seskwiterpeny czy saponiny, zbiorczo odpowiedzialne między innymi za działania antyseptyczne, przeciwgrzybicze, łagodzące stany zapalne bądź wspomagające trawienie. Korzeń łopianu zawiera również śluzy i związki poliacetylenowe, witaminę C, makro- i mikroelementy, na przykład siarkę czy fosfor, a także, co bardzo istotne – inulinę.

Korzeń łopianu – na co pomaga?

Inulina jest substancją węglowodanową, która reguluje poziom cukru we krwi, co sprawia – w połączeniu z również występującym w korzeniu łopianu kwasem arktygenowym – że preparaty z korzenia łopianu znajdują zastosowanie w cukrzycy. Niemniej przede wszystkim łopian używany jest jako pomoc w schorzeniach układu trawienia oraz dolegliwościach skórnych. Korzeń łopianu przyjmowany wewnętrznie reguluje trawienie i dobroczynnie wpływa na pracę wątroby, działając zarazem silnie moczopędnie, przynosi ulgę przy stanach zapalnych pęcherzyka moczowego lub dróg moczowych. Dodatkowo warto wspomnieć, że łopian uśmierza np. bóle reumatyczne, jak i może nieść pomoc przy przeziębieniach dzięki zawartości witaminy C i działaniu napotnemu. Natomiast jeśli mowa o stosowaniu przetworów łopianu do użytku zewnętrznego, pomogą one tak w wielu chorobach skórnych, jak i w problemach z włosami. Łopian sprawdza się przy leczeniu trądziku i wyprysków, pomaga na trudno gojące się rany, owrzodzenia czy czyraki, uśmierza świąd i zwalcza zakażenia skóry, także wywołane grzybami. Odwary, szampony czy płukanki z łopianu pomagają również odżywić włosy i poradzić sobie z łupieżem, zapobiegają przetłuszczaniu się włosów i ich łamaniu, zatrzymują łysienie.

Korzeń łopianu – gdzie kupić?

Na rynku istnieje szeroki wybór preparatów na bazie łopianu. Sproszkowany korzeń, zioła do zaparzania czy kapsułki do stosowania wewnętrznego; w Internecie możemy znaleźć również przepisy na przygotowanie domowego odwaru czy maści. Można także zaopatrzyć się w rozmaite płukanki, kremy, czy szampony. Drogerie i apteki, sklepy on-line i stacjonarne placówki dysponują taką różnorodnością łopianowych preparatów, że bez trudu każdy znajdzie odpowiedni dla siebie produkt. Należy jednak pamiętać, aby suplementację łopianem traktować jako dopełnienie zdrowego trybu życia i dobrze wcześniej skonsultować ją z farmaceutą albo lekarzem; jednym z najistotniejszych przeciwwskazań do przyjmowania przetworów łopianu jest ciąża.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *