Czym jest geocaching

Geocaching w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność, jednakże jest to zabawa istniejąca od wielu lat. Coraz więcej osób rozpoczyna swoją przygodę i coraz częściej można zauważyć je w różnych miejscach, namiętnie czegoś szukających. Czym w ogóle jest geocaching, na czym polega i dlaczego jest on aż tak lubiany?

Co to jest geocaching?

Geocaching to zabawa, która powstała w celu zachęcania ludzi do różnych aktywności na dworze. Mimo iż wykorzystuje się do niej nową technologię, a dokładniej urządzenia elektroniczne, w których wyświetlane są mapy oraz współrzędne, to i tak głównie polega ona na spędzaniu aktywnie czasu poza domem. Otóż geocaching to gra obecna w wielu różnych krajach. Polega ona na chowaniu przez graczy skrzyneczek, czyli różnej wielkości pojemników w miejscach w miastach, parkach czy jeszcze innych miejscach publicznych.

Podczas zabawy jedni gracze chowają skrytki, natomiast inni gracze mają za zadanie ich szukać. Nie ma wyraźnego podziału na chowających i szukających – każdy z nas może być tym, kim chce, a nawet i szukającym i chowającym. Zaczynając zabawę, zaleca się jednak tylko szukanie skrzynek, aby dokładnie dowiedzieć się, o co w tej zabawie chodzi. Do zabawy potrzebujemy Internetu i specjalnej aplikacji w telefonie bądź też strony internetowej, w których ukazane są specjalne mapy całego świata. Na mapach tych znajdują się zaznaczone punkty, oznaczające ukryty kesz, czyli właśnie skrzynkę.

Jak zacząć?

Chcąc rozpocząć zabawę, musimy założyć konto w którejś z dostępnych aplikacji, a następnie odpalić mapy swojego miasta lub swojej okolicy. Każdy zaznaczony kesz ma oznaczone także swoje dokładne współrzędne, więc można znaleźć go za pomocą urządzenia GPS. Co więcej, każdy punkcik na mapie ma zapisaną wskazówkę, potrzebną do znalezienia kesza. Zatem, jeśli na mapie odnajdziemy punkt, który chcielibyśmy odwiedzić w celu znalezienia swojego pierwszego kesza, powinniśmy najpierw udać się w to miejsce, przeczytać wskazówkę w aplikacji i… wytężyć wzrok, a czasem nawet umysł, ponieważ do znalezienia niektórych skrytek potrzebne jest poprawne rozwiązanie zagadki.

Kesze mogą być poukrywane w różnych miejscach, na przykład w elementach natury – pod kamieniem, czy też w korze lub pniu drzewa, a także mogą być do czegoś przyczepione, między innymi za pomocą magnesu lub sznurka. Zazwyczaj wskazówka zawarta w opisie kesza znacznie ułatwia nam poszukiwania, gdyż dokładniej wiemy, czego w ogóle szukać. Po znalezieniu kesza wystarczy otworzyć pojemniczek, wpisać się na listę osób, które znalazły danego kesza i zalogować go w swojej aplikacji. W niektórych skrzynkach znajdują się różne przedmioty, więc jeśli trafimy na taką skrzynkę, możemy takie przedmioty wymienić, to znaczy wyjąć ze skrzynki coś dla siebie i włożyć do niej coś od siebie. Często zdarza się, iż kesze znajdują się w jakichś charakterystycznych miejscach, dlatego warto czytać ich opisy, żeby dowiedzieć się o danym miejscu czegoś więcej.

Jak stworzyć skrytkę?

Przed stworzeniem swojej pierwszej skrzynki, zaleca się odnalezienie przynajmniej około 100 keszy, gdyż zaznajomi nas to z grą i dzięki temu będziemy wiedzieli, gdzie warto ukrywać skrzynki i jak one powinny wyglądać. Żeby stworzyć własną skrzynkę, wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce do jej schowania, wymyślić, w jaki sposób najlepiej ją ukryć, a także sprawdzić w aplikacji, czy w pobliżu wybranego miejsca nie znajduje się żadna inna skrzynka, gdyż kesze nie mogą znajdować się zbyt blisko siebie. Jeśli upewnimy się, iż w danym miejscu możemy schować kesza, należy go następnie wykonać. Może być on stworzony z różnych pojemniczków, co tylko przyjdzie nam do głowy. W środku powinno znaleźć się coś do pisania, na przykład ołówek, a także jakaś kartka bądź notesik.Pojemniczek warto zabezpieczyć w jakiś sposób przed różnego typu warunkami atmosferycznymi, na przykład można okleić pojemniczek taśmą izolacyjną, która zabezpieczy pojemnik przed deszczem i wilgocią. Tak samo zawartość pojemnika również warto odpowiednio zabezpieczyć, na przykład poprzez umieszczenie w woreczku strunowym. Następnym krokiem jest umieszczenie kesza w odpowiednim miejscu i zamaskowanie go, a także zainstalowanie go w aplikacji, dzięki czemu odnajdą go inne osoby.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *