victor-grabarczyk-N04FIfHhv_k-unsplash

Wystarczy chwila nieuwagi, pogoń za suczką z cieczką lub nagły hałas, który wystraszy psa, aby ten uciekł i nie reagował na wołanie. W takiej sytuacji trzeba przede wszystkim zachować spokój i działać szybko, aby pies nie zdążył daleko odbiec. Ważne jest również, aby nie tracić nadziei, nawet jeśli pies nie odnajdzie się od razu. Warto pamiętać, że zagubione psy odnajdują się czasem po tygodniach, a nawet miesiącach nieobecności. Co robić, gdy pies ucieknie?

Zapobiegaj

Łatwo mówić po fakcie, ale jak w każdym przypadku, najważniejsza jest profilaktyka. Pies powinien być zaopatrzony w dobrze dopasowane szelki dla psa lub obrożę. Obroża nie powinna uciskać, a jednocześnie powinna uniemożliwić psu wyślizgnięcie się z niej. Ważna jest również mocna, dobra smycz, której stan należy kontrolować, a w razie przetarć wymienić, aby się nie zerwała. Podstawą powinna być również adresówka dla psa oraz chip, które ułatwią zidentyfikowanie psiaka przez osobę, która go znajdzie. Niezbędne jest także odpowiednie szkolenie, w którym przychodzenie na komendę powinno być priorytetem.

Pies, który nie wraca na przywołanie, powinien wychodzić jedynie na smyczy treningowej. W takim przypadku lepiej również nie puszczać psa luzem, chyba że na ogrodzonym wybiegu. W szkoleniu będą przydatne przysmaki treningowe dla psów. Warto również pamiętać, aby lękliwego psa nie spuszczać przy ruchliwej ulicy, w trakcie burzy, czy w okolicach Nowego Roku, kiedy często można usłyszeć wystrzały petard. Rozwiązaniem na ucieczki za suczkami z cieczką jest kastracja.

Kluczowy jest czas

Przede wszystkim, trzeba pamiętać, że liczy się czas. Pies bez opieki jest narażony na wiele niebezpieczeństw jak np.:

  • wpadnięcie pod samochód,
  • pogryzienie przez obcego psa,
  • zjedzenie trutki,
  • kradzież przez złodzieja,
  • oddalenie się na znaczną odległość,
  • zaplątanie się smyczy w krzaki i przyduszenie.

Z tego powodu do działań należy przystąpić jak najszybciej, zgłaszając fakt zagubienia psa do okolicznych schronisk, straży miejskiej i na lokalnych grupach psiarzy w mediach społecznościowych. Warto również o sprawie poinformować sąsiadów z prośbą, aby zwrócili uwagę na Twojego psa i w razie potrzeby go zabezpieczyli i Cię poinformowali. Warto również poprosić znajomych lub rodzinę o pomoc w poszukiwaniach psa.

Działaj!

Przejdź trasę z miejsca, w którym pies się zgubił do domu, głośno nawołując psa. Sprawdź również najbliższe okolice, które psiak zna ze spacerów z Tobą. Jest duża szansa, że pies pójdzie, w któreś miejsce, gdzie czuje się bezpiecznie lub po prostu wróci pod dom. W pobliżu domu możesz również ustawić miski z wodą i jedzeniem dla psiaka i poprosić sąsiadów, żeby zwrócili uwagę, czy Twój pies się nie pojawił.

W miejscu, w którym pies się zgubił, zostaw swój ślad zapachowy, a więc koszulkę, czapkę, czy inną część garderoby, która intensywnie przesiąkła Twoim zapachem. Często pies próbuje wrócić do domu, ale nie mogąc odnaleźć drogi, powraca w miejsce zgubienia. Jeśli odnajdzie tam część Twojej garderoby, być może pozostanie w miejscu, czekając na Ciebie lub po Twoim śladzie wróci do domu (zwłaszcza jeśli będziesz tę samą drogę pokonywać kilka razy). Wracaj również często w to miejsce i nawołuj. Podczas poszukiwań rozpytuj przechodniów, czy nie widzieli Twojego psa.

Rozwieś ogłoszenia

Jeśli po kilku godzinach nie udało Ci się znaleźć psa, to koniecznie wydrukuj i rozwieś ogłoszenia. Na kartce powinno znaleźć się kolorowe zdjęcie psa, jego opis, imię, na które reaguje oraz Twój nr telefonu. Jeśli pies jest lękliwy i nie podejdzie do obcej osoby, to zamieść taką informację z prośbą, aby nie próbować łapać psa, a jedynie poinformować Cię, gdzie przebywa. Kontroluj też okoliczne schroniska, czy nie został do nich przyjęty Twój pies, zwłaszcza jeśli czworonóg nie był zaczipowany. Sprawdź również, czy w bazie, w której zarejestrowany jest chip Twojego psa, podane są aktualne informacje. Być może Twój pies czeka bezpiecznie w czyimś domu, ale nie można się z Tobą skontaktować?

Nie poddawaj się!

Nawet jeśli minęło kilka dni, nie ustawaj w poszukiwaniach psa. Staraj się z informacją dotrzeć do jak największej liczby osób i zwiększ obszar poszukiwań. Sprawdź okoliczne laski, łąki i inne miejsca nieoczywiste. Staraj się skontaktować z różnymi psiarzami i poproś, aby zwrócili uwagę, czy nie widzieli Twojego psa. Dobrym pomysłem jest również wyznaczenie nagrody dla znalazcy psa.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *