zmęczone oczy

Kilka godzin spędzonych przed komputerem, praca w klimatyzowanych pomieszczeniach, a do tego wieczorne oglądanie telewizji w domu, może prowadzić do zaczerwienienia, łzawienia i pieczenia oczu. Kiedy nasze oczy są zmęczone, nie tylko gorzej wyglądają i odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości, ale również zmniejsza się ostrość widzenia.

Zmęczenie oczu dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, jednak to właśnie w przypadku Pań z reguły częściej dochodzi do wysuszenia oka, zaczerwienienia i podrażnień mogących prowadzić do zapalenia spojówek.

Oprócz wielogodzinnej pracy przed monitorem, zanieczyszczeń środowiskowych i suchego powietrza przyczynia się do tego także codzienny makijaż oczu. Dlatego należy pamiętać, że aby ulżyć oku, od razu po powrocie do domu, koniecznie trzeba zmyć makijaż. Najlepiej użyć do tego delikatnych, a zarazem bardzo skutecznych płynów micelarnych przeznaczonych specjalnie do demakijażu oczu. Kiedy już twarz i oczy są zupełnie czyste, możemy zastosować kilka prostych metod, które ograniczają zmęczenie, podrażnienia, zaczerwienienia i opuchliznę pod oczami.

Masaż kostkami lodu lub żelowa maseczka

Trzymaj cały czas w lodówce żelową maseczkę na oczy, aby w każdej chwili móc po nią sięgnąć. Kupisz ją w każdej drogerii. Wystarczy, że wyjmiesz maseczkę z lodówki i położysz na 10-15 minut na zamknięte powieki. Podobny efekty uzyskasz, stosując 2-3-minutowy masaż okolic oczu kostkami lodu zawiniętymi w chusteczkę. Każdy z tych zabiegów usprawni mikrokrążenie, dzięki czemu zmniejszą się zaczerwienienia, złagodzą podrażnienia i zniwelują nieestetyczne worki pod oczami. Taką chłodzącą terapię na zmęczone oczy możesz stosować codziennie.

Kompres z herbaty

Sprawdzonym sposobem łagodzącym stany zapalne i zmęczenie oczu jest kompres z ziół lub zwykłej herbaty. Wystarczy zaparzać rumianek, ziele świetlika, zwykłą czarną lub zieloną herbatę przez około 5 minut pod przykryciem, a następnie wystudzić torebki z herbatką i przyłożyć je na 10 minut na zamknięte oczy. Możesz również użyć namoczonych w naparze wacików kosmetycznych. Pamiętaj, żeby nie kłaść na powieki gorącego kompresu – powinien być letni lub chłodny. Taki zabieg ma działanie przeciwzapalne, ściągające i przeciwobrzękowe. Ulgę odczujesz od razu.

Ogórek

To wspaniałe warzywo to nie tylko świetny składnik nawilżających i łagodzących maseczek kosmetycznych, ale również remedium na zmęczone i wysuszone oczy. Świeże ogórki szklarniowe są dostępne w sklepach przez cały rok, warto więc zawsze mieć to warzywo w swojej lodówce. Wystarczy, że pokroisz kilka plasterków schłodzonego ogórka i położysz się spokojnie na łóżku lub kanapie na 15 minut z okładem z ogórków na oczy i ich okolicę. Niemalże natychmiast poczujesz kojący chłód. Po zdjęciu plasterków ogórka oczy będą ukojone, świeże i pełne blasku.

Krople

Aby przynieść ulgę zmęczonym oczom w ciągu dnia, kiedy jesteś w pracy, sięgaj co jakiś czas po nawilżające i łagodzące krople do oczu. Sprawdzą się tak zwane „sztuczne łzy” zawierające kwas hialuronowy skutecznie i trwale nawilżający oko, homeopatyczne kropelki do zmęczonych oczu lub delikatnie łagodzące podrażnienia krople do stosowania na co dzień zawierające ekstrakty ziołowe na przykład ze świetlika.

Jeśli w pracy musisz spędzać długie godziny przed monitorem komputera, zadbaj o odpowiedni relaks oczu. Raz na godzinę odejdź od ekranu na 5 minut. Spójrz za okno, wykonaj kilka ósemek oczami, zakryj je na chwilkę dłońmi. Z kolei wieczorami i w weekendy unikaj spędzania czasu przed telewizorem, ze smartfonem w ręku, czy grania w gry komputerowe. Niebieskie światło ekranów wpływa wyjątkowo niekorzystnie na wzrok. Lepiej wybierz się na długi relaksujący dla oczu spacer na łonie natury. Pamiętaj też o odpowiednim oświetleniu podczas czytania i pisania po zmroku. Warto również pamiętać o świeżych warzywach i owocach w codziennej diecie. Zdrowie i kondycja naszych oczu zależą bowiem w dużej mierze od podaży witamin, minerałów i antyoksydantów. Szczególnie korzystne dla wzroku są owoce jagodowe, fioletowe i czerwone warzywa (bakłażan, papryka, pomidory) żółte i pomarańczowe owoce i warzywa zawierające beta-karoten (marchew, dynia) oraz zielone warzywa liściaste bogate w antyutleniacze, żelazo i magnez.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *