liposukcja-820x680

Liposukcja jest coraz popularniejszym zabiegiem medycyny estetycznej, aczkolwiek niewiele osób wie, że wiąże się też z dużym zagrożeniem. Nieprawidłowo wykonana lub wykonana u osoby z ewidentnymi przeciwwskazaniami, może prowadzić do ciężkich powikłań, a nawet do śmierci. Dowiedz się, jakie są ciemne strony odsysania tłuszczu.

Kto nie powinien wykonywać liposukcji?

Zabieg odsysania tłuszczu, bez względu na to, czy jest to liposukcja pośladków, brzucha, czy podbródka, nie powinna być wykonywana u osoby, która:

  • ma więcej niż 50 lat,
  • choruje na cukrzycę.
  • ma problemy z tarczycą, układem krążenia, układem oddechowym lub krzepliwością krwi,
  • ma żylaki.
  • jest w złym stanie psychicznym lub fizycznym (zaburzone postrzeganie siebie, zbyt niska waga).

Zanim umówisz się na zabieg, konieczne jest wykonanie kompletu badań i absolutne upewnienie się, że nie jesteś w grupie ryzyka.

Jakie zagrożenie może nieść ze sobą liposukcja?

Powikłania po liposukcji dzieli się na miejscowe i ogólnoustrojowe. Miejscowymi i jednocześnie niegroźnymi w większości przypadków, są różnego rodzaju infekcje, blizny czy uszkodzenia skóry. Powikłania te są zazwyczaj łatwe do opanowania i nie przekładają się na pogorszenie zdrowia pacjenta, a jedynie na nieco gorszą estetykę skóry. Infekcje natomiast można w większości przypadków szybko zwalczyć bez większego uszczerbku na zdrowiu.

Do najpoważniejszych powikłań po liposukcji zalicza się wstrząs spowodowany utratą płynów, uszkodzenie nerwów i tzw. zator tłuszczowy. Szczególnie niebezpieczne jest to ostatnie powikłanie, dlatego że prowadzi często do śmierci. Zator ma miejsce wtedy, gdy kawałek tłuszczu dostanie się do krwiobiegu i zatka światło naczynia tętniczego. Cząsteczka tłuszczu zostaje czasami usunięta przez organizm, ale gdy ten sobie z nią nie poradzi, to pojawiają się symptomy takie jak duszności, bóle w klatce piersiowej, krwawe wybroczyny lub utrata przytomności, a wtedy konieczna jest ingerencja chirurgiczna. W wielu przypadkach zator pojawia się jednak nagle i prowadzi do śmierci jeszcze zanim chory zarejestruje jakieś sygnały alarmowe.

Do poważniejszych powikłań zaliczamy też niedodmę płuc oraz zapalenie płuc, a także zakażenie układu moczowego.

Liposukcja jest bardzo inwazyjnym zabiegiem, a właściwie operacją (gdyż czasami odsysanie tłuszczu wykonuje się w znieczuleniu ogólnym), mogącą trwać nawet do 6 godzin.

Liposukcja – cena

Koszt liposukcji jest dość wysoki i uzależniony przede wszystkim od obszaru, z którego odsysa się tłuszcz.

  • Liposukcja podróbka to cena w granicach 2500-3000 zł.
  • Liposukcja brzucha kosztuje od 4000 do 8000 zł.
  • Liposukcja brzucha i bioder to koszt do 8000 zł.
  • Liposukcja bioder, brzucha, ud i kolan może kosztować nawet 10 000 zł.

Należy mieć jednak świadomość, że na jednym zabiegu usuwa się maksymalnie 3 litry tłuszczu i do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu potrzeba czasami dwóch czy trzech takich zabiegów, a to analogicznie zwiększa ryzyko zagrożenia powikłaniami.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *