pexels-christina-morillo-1181248

Nie ma się co oszukiwać, praca jest ważna, a to, jaki wybierzemy zawód i jakie kompetencje w sobie wykształcimy, ma wpływ na całe nasze życie. W końcu w większości przypadków, może tylko poza tymi kilkoma szczęśliwcami, którzy odziedziczyli kolosalne majątki lub wygrali na loterii, przeważająca większość z nas, pracuje po to, by zarabiać pieniądze. Jak zatem zadbać o swoją karierę?

Patrz dalekowzrocznie

W naszym systemie edukacji nieco zbyt wcześnie podejmujemy decyzje o przyszłości. Już na etapie szkoły średniej definiujemy, czy to na tym etapie zakończymy edukację, czy raczej będziemy dalej studiować. Niezależnie od tego, jaka będzie to decyzja mamy wtedy piętnaście czy szesnaście lat! To bardzo wcześnie – tym wieku często myślimy krótkoterminowo, działamy pod wpływem znajomych i dostosowujemy się do cudzych oczekiwań. Zwyczajnie nie wiemy, czego chcemy i lądujemy w klasie z przyjaciółką z podstawówki, chociaż profil nauczania zupełnie nam nie pasuje. Trudno w tak młodym wieku myśleć dalekowzrocznie.

Nigdy nic nie jest stracone

To, że jako nastolatek, niepewny swojej decyzji popełniłeś pomyłkę, nie oznacza, że wszystko przepadło. Ważne, by pamiętać, że zawsze jest dobry czas na rozwój i zdobywanie nowych kompetencji. Szczególnie jeśli twój wybór nie był najszczęśliwszy. Niezależnie od wykształcenia, dbaj o rozwinięcie w sobie kompetencji miękkich, bo to one są wyjątkowo doceniane przez pracodawców. Stosunki interpersonalne, funkcjonowanie w grupie, kreatywność i pomysłowość czy otwarcie na wyzwania i podejmowanie ich to zalety cenione niezależnie od rodzaju ukończonych studiów. Jeśli nauczysz się niestandardowego podejścia do realizacji zadań, z pewnością poradzisz sobie w każdej sytuacji.

Nowe technologie – oczywisty trend

Kiedy w 2004 roku Mark Zuckerberg uruchomił Facebooka, niewielu myślało, że ludzie znajdą dzięki niemu pracę i to świetnie płatną. Od tego momentu minęło raptem dwie dekady, a dziś nasze życie bez nowych technologii zdaje się być nie do wyobrażenia. To, że świat zmienia się błyskawicznie, to żadna nowina i to, że największe kariery zrobią ci, którzy doskonale się w tym odnajdują, jest jasne. Specjaliści IT, mechatronicy, analitycy, nanotechnolodzy to tylko kilka branż. To trudne i wymagające zawody i to nie tylko z tego powodu, że potrzebne są wyjątkowe kompetencje, ale z tego, że stale trzeba się rozwijać i ciągle uczyć.

Troska o człowieka – ważny sektor zawodowy

Żyjemy coraz dłużej, ale też i nieco mniej komfortowo. Stres, pośpiech, złe odżywianie… Ktoś musi o nas dbać i dlatego istotne są branże, które pomagają nam w zachowaniu doskonałej formy – specjaliści dietetycy, fizjoterapeuci, trenerzy czy weterynarze, dbający o naszych pupili. Równie istotne są zawody pomocnicze, branże troszczące się o osoby starsze – lekarze, rehabilitanci, opiekunowie, animatorzy czasu wolnego seniorów. Tu potrzebne są wspomniane kompetencje miękkie i odpowiednio wykształcone cechy charakteru.

Trzymaj rękę na pulsie

Nasza kariera ma swoją dynamikę, dostosowaną do kolei życia. Na początku drogie, zwykle jesteśmy stawiani w roli ucznia, stażysty, osoby korzystającej z cudzych umiejętności i nie zarabiamy najlepiej. W naszym prywatnym życiu to czas zakładania rodziny, kupowania mieszkania i zaciągania zobowiązań wobec rodziny i banku. Z czasem przychodzi moment pełni rozwoju, rozkwit naszej kariery i czas zbierania plonów, które łatwo stracić, poddając się błogiemu lenistwu i poddawaniu się wysokim kosztom utrzymania. Zbyt łatwo przespać ten dobry moment i stracić swoją szansę, a po niej przychodzi normalny kryzys, wynikający z naszego zmęczenia, wypalenia i wieku.

Czego się uczyć?

To chyba najtrudniejsze pytanie, ale podstawą jest nastawienie na zmiany. Tak, nie lubimy zmian i zdecydowanie lepiej czujemy się w spokojnym, znanym i uporządkowanym świecie, ale bez otwarcia na to, że życie jest ciągłą zmianą, nie uda nam się zrobić kariery zawodowej. Czasy, gdy w jednej firmie spędzano trzy dekady to już przeszłość. Jeśli oprócz tego opanujemy umiejętność myślenia krytycznego i rozwiązywania problemów, sukces jest pewny.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *