pexels-artur-roman-541537

Wizyta w Białej Podlaskiej może na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie. Ten niezwykły ośrodek miejski urzeka zarówno swą historią, jak i zabytkami, które do dziś przypominają o najważniejszych mieszkańcach Białej. Co warto wiedzieć o tym mieście? Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki?

Biała Podlaska kiedyś

Biała Podlaska wspominana jest w dokumentach z XIV i XV wieku, jednak prawa miejskie uzyskała nieco później – na początku XVI stulecia. Dość wcześnie powstał tutaj kościół katolicki, jednak z czasem Biała stała się miastem o wiele bardziej zróżnicowanym pod względem religijnym. Wiadomo, iż w okresie reformacji prężnie rozwijał się na jej terenach ruch kalwiński, choć pod koniec XVI wieku, za sprawą Radziwiłłów i ich polityki, znów dominującym wyznaniem stała się religia katolicka. W czasach Radziwiłłów zaczęła też powstawać okazała rezydencja magnacka, której zalążkiem okazał się pałac wzniesiony w 1622 roku. Aż do drugiej połowy XIX wieku, Biała Podlaska była miastem prywatnym, w którego dziejach, oprócz Radziwiłłów, rolę dość istotną odegrali Wittgensteinowie.

Położenie na wschodnich krańcach Polski sprawiało, iż w swych dziejach Biała często stawała się areną wielkich konfliktów. W XVII wieku sporo strat przyniosły miastu najazdy Kozaków i Szwedów. Rozwojowi zabudowań nie sprzyjały też liczne konflikty z XVIII i XIX wieku. Dopiero lata 60. XIX stulecia, kiedy to budowa linii kolejowej zapewniła Białej połączenie z Warszawą, przyniosły pewne ożywienie. Przerwały je dwie kolejne wojny, które dla wielu mieszkańców Białej okazały się okresem tragicznym. W czasie II wojny światowej z miasta zniknęła ludność żydowska, odgrywająca wcześniej ważną rolę w gospodarczym i społecznym życiu miasta. Współczesna Biała Podlaska zaczyna być coraz bardziej istotnym ośrodkiem miejskim w życiu gospodarczym kraju, głównie za sprawą bliskości Białorusi oraz znajdującego się w pobliżu przejścia granicznego. Miasto staje się także coraz chętniej odwiedzanym punktem turystycznym, na terenie którego nudzić się nie można. Na jakie atrakcje warto szczególnie zwrócić uwagę?

Biała Podlaska – zabytki i atrakcje

Zwiedzanie Białej Podlaskiej może się dla każdego okazać nie tylko wspaniałą przygodą, ale także szansą na odkrycie ciekawych zabytków. Jakie miejsca koniecznie powinny się znaleźć w planie wycieczki po tym mieście?

Zespół zamkowy Radziwiłłów

Turystyczną wizytówką miasta stał się zespół zamkowy Radziwiłłów, którego budowę rozpoczęto w 1622 roku. Po tej wspaniałej rezydencji magnackiej zachowało się wiele ciekawych pamiątek, m.in. barokowa brama z wieżą, w której murach ma obecnie swą siedzibę Muzeum Południowego Podlasia. Ciekawie prezentują się też dawne oficyny oraz kaplica zamkowa.

Centrum miasta

Jednym z najważniejszych punktów na planie Białej jest Plac Wolności – rynek, który został wytyczony w XVI wieku. Otaczają go piękne kamieniczki, pochodzące głównie z XIX wieku. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tutaj dom z numerem 12, czyli dawna austeria. To obiekt przy rynku, mogący się pochwalić historią sięgającą połowy XVIII stulecia. Z połowy XIX wieku pochodzi z kolei magistrat, który od blisko 200 lat służy władzom miasta jako ich siedziba. Wśród zabytków sakralnych miejsce bardzo ważne zajmuje kościół św. Anny, pochodzący z przełomu XVI i XVII wieku. W świątyni tej znajduje się piękna kaplica św. Jana Kantego, znana też jako kaplica Radziwiłłowska. W czasie wycieczki po Białej Podlaskiej warto również zajrzeć na ulicę Warszawską, przy której wznosi się gmach Liceum Ogólnokształcącego im. J. I. Kraszewskiego. To dawna Akademia Bialska, która w dziejach edukacji w tej części kraju odegrała niezwykle ważną rolę. Zabudowania dawnego szpitala św. Karola Boromeusza, kościół Najświętszej Maryi Panny oraz kościół św. Antoniego, który powstał w XVII wieku z myślą o Franciszkanach to kolejne atrakcje, z których Biała Podlaska może być dumna.

Wizyta w Białej Podlaskiej to wyjątkowa podróż w czasie oraz szansa na odwiedzenie niezwykłych zabytków. W mieście panuje wspaniała historyczna atmosfera. Dodatkowo zgromadzone w muzeach i kaplicach dzieła sztuki nie pozwolą przejść obok siebie obojętnie i zachwycą każdego turystę.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *