bezpieczne-opalanie-820x680

Kiedy nadchodzą upały tłumem szturmujemy plaże, co widać nawet w okresie pandemii. Słońce, choć tak potrzebne do prawidłowego funkcjonowania, jest również bardzo szkodliwe. Wszystko przez promieniowanie UV, które powoduje szybsze starzenie się skóry, a także może prowadzić do raka skóry – czerniaka. Jednak nasze rozważania nie służą straszeniu kogokolwiek, a przestrzeżeniu przed tym, czego nie powinno się robić na słońcu. Zatem jakie zachowania zagwarantują bardziej bezpieczne opalanie?

Opalenizna to obrona skóry przed szkodliwym działaniem słońca

To co tak kochamy, czyli przybrązowiona, muśnięta słońcem skóra, to tak naprawdę reakcja obronna organizmu na ekspozycję na słońce. Komórki skóry zostają pobudzone do produkcji melaniny, czyli naturalnego barwnika, stanowiącego barierę ochronną dla skóry właściwej. To już pokazuje, że tak naprawdę opalanie zbyt zdrowe nie jest. Niemniej jednak, jak tu oprzeć się pokusie? Wszak wiele osób uważa, że z urlopu nie powinno się wrócić bladym…

Opalaj się racjonalnie

Przede wszystkim każdy z nas powinien unikać opalania pomiędzy godziną 11 a 15, kiedy promieniowanie UV jest najsilniejsze. Wtedy najlepiej poszukać cienia lub zredukować ekspozycję na słońce do maksymalnie 30 minut i to przy odpowiedniej ochronie. Musisz zawsze pamiętać o kremie z wysokim filtrem, najlepiej SPF 50+. Gwarantuje on najwyższą ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych – nie chcemy, by schodziła nam płatami i była rozgrzana do czerwoności. Gdy przebywa się na zewnątrz kremu z filtrem należy używać co 2-3 godziny. Warto mieć krem do opalania nie tylko do ciała, ale również do twarzy. Brak ochrony skóry twarzy skutkować będzie znacznie szybszym starzeniem się skóry i tu nie pomoże nawet medycyna estetyczna. Do twarzy stosujemy krem z filtrem, przynajmniej SPF 30. Zresztą do ciała również nie powinniśmy stosować niższego faktora. Na taki filtr mogą pozwolić sobie osoby ze śniadą cerą.

Bezpieczne opalanie – o czym jeszcze należy pamiętać?

Jeśli się opalasz i wchodzisz do wody, by popływać, po wyjściu musisz pamiętać nie tylko o osuszeniu ciała, ale ponownym nałożeniu kremu z filtrem. Ponadto nie zapomnij o ochronie głowy przed udarem słonecznym – kapelusz słomkowy lub chustka to absolutne „must have”. Ponadto załóż okulary chroniące oczy przed słońcem, koniecznie takie z filtrem przeciwsłonecznym. Na swoim zdrowiu nie można bowiem oszczędzać.

Jeśli masz przeciwwskazania zdrowotne i nie możesz się opalać, to zawsze możesz skorzystać z kremów samoopalających. Nigdy jednak nie wybieraj preparatów do wstrzykiwania sprzedawanych w Internecie, które nie są bezpieczne i mogą powodować szereg problemów zdrowotnych. Aby uzyskać efekt naturalnej opalenizny, możesz wybrać również rajstopy w sprayu. Jedz też warzywa i owoce bogate w beta-karoten, które pobudzą produkcję melaniny.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *