Okazje na rynku nieruchomości są dzisiaj rzadsze niż wygrana w loterii. Bywa jednak, że się zdarzają, a wówczas pełni entuzjazmu sięgamy po pieniądze i kupujemy, nie zastanawiając się, że być może potencjalna okazja wcale nie jest okazją, a wręcz przeciwnie początkiem wielkich kłopotów. To szczególnie częste w przypadku działek budowlanych, których ceny wzrosły po pandemii, a nasza wiedza na ich temat, szczególnie gdy dopiero marzymy o własnym domu, jest po prostu zbyt mała. Na co uważać?

1. Kształt działki

Działka o nietypowym kształcie na przykład wyjątkowo wąska to po prostu problem. Możesz być pewien, że nie uda Ci się kupić gotowego projektu, a będziesz musisz skorzystać z pomocy dobrego architekta. To droga usługa. Może się także okazać, że nie każde Twoje życzenie uda się spełnić, tak by zachować odpowiednie warunki odległości od drogi czy sąsiadów.

2. Dojazd do działki

Pomijając kwestie formalne, związane z prawem własności, ustanowioną służebnością czy udziałem w drodze, które rzecz jasna są bardzo ważne, równie istotne jest to, z jakiego materiału wykonana jest droga. Droga nieutwardzona może wymagać wykonania określonych prac, tak aby można było po niej przejechać samochodem.

3. Warunki zabudowy

Jeśli działka ma wydane warunki zabudowy lub istnieje dla niej plan zagospodarowania to sytuacja idealna. Zdecydowanie gorzej, jeśli gmina nie ma tych dokumentów. Rozejrzyj się wtedy po sąsiednich budynkach. Jeśli wszystkie są parterowe, jest pewne, że nie dostaniesz zgody na budowę piętrowego domu.

4. Dostęp do podstawowych mediów

Wodociąg, kanalizacja czy dostęp do prądu są po prostu niezbędne, a wcale nie jest oczywiste, że będzie łatwo z nich skorzystać. Jeśli na działce nie ma żadnych mediów, warto podpytać u miejscowych dostawców czy podłączenie będzie w ogóle możliwe. Oczywiście można wybudować własną studnię głębinową czy przydomową oczyszczalnię ścieków, ale cena działki powinna być wówczas niższa, tak by starczyło na pokrycie kosztów.

5. Odległości

Czas, w którym żyjemy, jest specyficzny. Pandemia sprawiła, że wiele prac wykonujemy w domu, a często i nasza praca zawodowa zaczęła być wykonywana zdalnie. Tylko domu nie budujemy na kilka lat, a na całe życie. Lokalizacja naszej działki jest bardzo ważna, bo za kilka miesięcy może się okazać, że jednak wracamy do pracy w centrum miasta, a wówczas odległości mogą być bardzo uciążliwe. Sklep, przychodnia, szkoła muszą być w niewielkiej odległości, bo każdorazowa wyprawa może być zbyt mecząca.

6. Zabudowa w okolicy

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego to bardzo ważny dokument, który niekoniecznie posiada każda gmina. Jeśli tylko istnieje, koniecznie go obejrzyj, a jeśli nie porozmawiaj w gminie. Jeśli w okolicy zaplanowano tylko domy jednorodzinne nie ma najmniejszego problemu, zdecydowanie gorzej jest, jeśli przewiduje się tam też zabudowę gospodarczą. Wyobraź sobie, że obok twojego domu powstanie… chlewnia.

7. Sąsiedztwo

Dobry sąsiad to skarb. Pożyczy kosiarki, udostępni prąd i pomoże z zakupami. Tylko, szczególnie w przypadku działek wiejskich, choć wydają się sielankowe, musisz liczyć się z trudnościami z aklimatyzacją i złapaniem wspólnego języka. Zacznij już na etapie budowy, nie zrażaj do siebie nikogo i zanim kupisz, sprawdź, czy na pewno się dogadasz z sąsiadami.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *