7 powodów, dla których warto mieć kartę kredytową

Karty kredytowe stają się w ostatnich latach bardzo popularną metodą płatności. Chociaż często są kojarzone z wysokim statusem majątkowym, to jednak wymagania do uzyskania karty wcale nie są wysokie. Płacenie kartą kredytową jest wygodne i bezproblemowe, warto zwrócić jednak uwagę na kilka mniej znanych aspektów używania tego małego kawałka plastiku. Poznajmy siedem zalet korzystania z karty kredytowej.

Darmowy kredyt bez składania wniosków

Główną i najbardziej znaną zaletą posiadania karty kredytowej jest możliwość uzyskania darmowego kredytu. Wniosek o kartę składamy tylko raz, przedstawiając określone dokumenty i podając dane dotyczące pracodawcy oraz uzyskiwanych dochodów. Na karcie kredytowej otrzymujemy określony limit, którym możemy dysponować według uznania. Jeśli nasza karta posiada limit 1000 zł, zyskujemy dodatkowe środki, których możemy użyć tak jak podczas płatności zwyczajną kartą płatniczą. W przypadku zwykłej karty debetowej dysponujemy wyłącznie środkami, które faktycznie posiadamy na koncie. Tymczasem płacąc kartą kredytową, wydajemy pieniądze, które niejako pożycza nam bank. Jeśli spłacimy je w okresie bezodsetkowym, nie ponosimy żadnych kosztów takiego kredytu.

Również sama karta może być darmowa, jeśli spełnimy określone warunki (zwykle, jeśli wykonamy określoną liczbę płatności na określone sumy w danym okresie). Spłata zadłużenia po terminie wiąże się z naliczaniem odsetek, jednak nawet w takim przypadku uzyskany kredyt może być korzystniejszy niż oferty dostępne w innych bankach. Limit na karcie przyznawany jest indywidualnie, w zależności od zdolności kredytowej i uzyskiwanych dochodów. W każdym przypadku limit jest odnawialny, zatem po spłaceniu zadłużenia, automatycznie znów możemy wydać pełną kwotę, bez formalności i wniosków. To spora oszczędność czasu. 

Wiele możliwości płatności

Kartą kredytową płacimy dokładnie tak samo, jak zwykłą kartą płatniczą. Sama płatność trwa kilka sekund, możemy nią płacić również zbliżeniowo. Kredytówką zapłacimy także w Internecie. Za jej pomocą wypłacimy też pieniądze z bankomatu, chociaż ta usługa wiąże się zwykle z naliczeniem dodatkowej opłaty. 

Wygodne i niskie raty

Większość dostępnych na naszym rynku kart kredytowych umożliwia rozłożenie swojego zadłużenia na wygodne i niskooprocentowane raty. Dzięki temu nawet spory wydatek nie będzie dla nas stanowił problemu. Usługa spłat ratalnych dostępna jest najczęściej „na klik” i nie musimy składać dodatkowych wniosków. Czasem możemy trafić także na wartą uwagi promocję i skorzystać z rat 0%, a więc spłacimy dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy. 

Atrakcyjne zniżki i programy lojalnościowe

Będąc posiadaczami karty kredytowej, możemy korzystać z atrakcyjnych zniżek oraz promocji w sklepach, a także zbierać punkty w programach lojalnościowych, które następnie można wymieniać na wartościowe nagrody. W niektórych przypadkach do karty dostaniemy także darmowe ubezpieczenie. 

Karta wszędzie akceptowana

Karty kredytowe najważniejszych przedsiębiorstw, takich jak Visa czy Mastercard, są akceptowane w milionach miejsc na całym świecie. Można nimi płacić w sklepach, punktach usługowych oraz miejscach rozrywki. 

Przydatna podczas podróży 

Karta kredytowa zdecydowanie przydaje się podczas podróży nie tylko dlatego, że płaci się nią łatwo i wygodnie. Możemy z niej skorzystać, gdy zabraknie nam środków. Samo przewalutowanie nie musi wiązać się z wysokimi opłatami, zaś kurs wymiany może być korzystniejszy niż podczas wymiany pieniędzy jeszcze w kraju. 

Często wymagana

Numer karty kredytowej często musimy podać, rezerwując pokój w hotelu, kupując bilety lotnicze czy wynajmując samochód. Wówczas to właśnie na karcie kredytowej zostanie zabezpieczony depozyt na poczet przyszłych wydatków. Jest to praktyka stosowana powszechnie w USA czy krajach Europy Zachodniej. Posiadanie karty kredytowej jest nie tylko przydatne, ale czasem wręcz może okazać się konieczne, jeśli nie chcemy płacić gotówką.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *