pexels-jess-bailey-designs-768472

Zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym nadmiar zadań, niepewność czy presja to czynniki sprzyjające rozwojowi stresu. Co więcej, jeśli pod koniec dnia zostawiliśmy górę niedokończonych zadań, często będzie to powodować u nas poczucie niepokoju. Brak porządku nie pozwoli nam na spokojne podsumowanie dnia i przeorganizowanie się na kolejny poranek. Dodatkowo możemy zacząć obwiniać siebie lub innych za niepowodzenie w produktywnej i efektywnej organizacji.

Zdrowie a stres

Stres sam w sobie nie jest niczym złym, to reakcja organizmu, która nas aktywizuje i stawia w stan gotowości wobec każdej sytuacji, która wywiera na nas presję. W małych ilościach pozwala nam pracować ze skupieniem i aktywnością, ale w nadmiarze wywołuje odwrotny efekt. Długotrwałe zdenerwowanie i niepokój mogą powodować poważne problemy zdrowotne.

Jasne i osiągalne cele

Uporządkowanie naszej codzienności, zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym, pozwoli nam na wyznaczenie jasnych, realnych i możliwych do osiągnięcia celów. W ten sposób możemy zniwelować niepewność i frustrację. Szczegółowy plan dnia pomoże nam wykonywać zadania bez stresu i bardziej kreatywnie – ciężko efektywnie działać i myśleć, jeśli jesteśmy zajęci, blokujemy się. Nie powinniśmy zapominać, że dla osiągnięcia sukcesu w pracy, nauce czy życiu osobistym, czas poświęcony na oczyszczenie umysłu i ciała, a także sen i prawidłowe odżywianie, są równie ważne, jak czas przeznaczony na same zadania. Balans pomiędzy relaksem a pracą pomoże nam zrobić więcej i poczuć się lepiej. Jeśli przeznaczymy specjalne godziny na odpoczynek, zdecydowanie łatwiej będzie nam się odprężyć. W przypadku źle zaplanowanego dnia nawet wieczorem po pracy będziemy myśleć o zaległych obowiązkach, a w konsekwencji nigdy nie odpoczniemy.

Krok 1 – Załóż i prowadź terminarz

Ewidentnie jest to pierwsza i jedna z najważniejszych wskazówek dotyczących organizacji naszej codzienności. Może to być klasyczny papierowy terminarz, aplikacja mobilna, program komputerowy lub cokolwiek, co pozwoli nam zorganizować się w sposób, który jest dla nas najwygodniejszy. 

Krok 2 – Codziennie rano sprawdzaj swój dziennik

Na początku każdego dnia zorganizuj i przeanalizuj swój harmonogram, aby dostosować go do wszelkich nieprzewidzianych zmian, które się pojawiły. Dzięki temu będziesz w stanie wykorzystać dobę do maksimum i unikniesz stanu przytłoczenia ilością zadań.

Krok 3 – Nie daj się przytłoczyć harmonogramem

Nie zamieniaj organizacji w nowy stresor – nie bądź zbyt sztywny w kwestii trzymania się harmonogramu i zadań. Zawsze zostawiaj miejsce na niespodziewane zdarzenia. Często zdarza się, że dodatkowe obowiązki czy niespodzianki losowe pojawiają się i przerywają naszą pracę, dlatego nie staraj się być zbyt wymagający w wyznaczaniu swoich celów, ani w ich wypełnianiu. Ciesz się także spontanicznością. 

Krok 4 – Wprowadź 10-15 minutowe przerwy co 2 godziny

Przerwy pozwolą odpocząć zapracowanej głowie, a także zapobiegną przeciążeniu organizmu. Ponadto nawet krótki odpoczynek będzie okazją do zmiany postawy, lekkiego rozciągnięcia się i treningu wzroku. 

Krok 5 – Staraj się utrzymać stałe miejsce w harmonogramie dla powtarzających się aktywności

Wyznacz stały czas odpoczynku, posiłków, pracy czy na obowiązki domowe. Posiadanie mniej lub bardziej ustalonego harmonogramu jest bardzo korzystne dla ciała i umysłu. Dostosowujemy się do pewnego rytmu, a co za tym idzie, łatwiej nam się go trzymać dzień po dniu, walcząc z naszym największym wrogiem – lenistwem. 

Krok 6 – Wprowadź porządek do swojego otoczenia

W pracy oczyść swoje biurko z rzeczy, których nie potrzebujesz i uporządkuj je. Wszystko powinno mieć swoje miejsce. Wiedząc, gdzie są najczęściej używane przedmioty, będziesz tracić mniej czasu na codzienne szukanie ich. W domu nie możemy odpoczywać w nieporządku, tak samo, jak nie możemy uczyć się w chaotycznym pokoju. Bałagan rozprasza i sprzyja ciągłemu rozproszeniu uwagi. 

Krok 7 – Ustalenie priorytetów

W przypadku różnych zadań, które musisz wykonać, zastanów się, które z nich są bardziej pilne i nadaj im większą wagę. Nie odkładaj ważnych zadań na później, nawet jeśli są bardziej żmudne. Przekonasz się, że gdy zabierzesz się za nie wcześniej, satysfakcja z wykonania ich będzie większa.

Krok 8 – Podziel najbardziej złożone zadania na podzadania

W ten sposób przekształcisz bardzo szerokie i złożone cele w cele bardziej przejrzyste i możliwe do zarządzania. Na przykład “Dokończyć zeszłotygodniowe zaległości w pracy” to cel rozproszony i z pewnością długi, jeśli mamy długie zaległości. Zmienimy je na – “Dziś napisz dwa najpilniejsze raporty, które mi zostały”; “Jutro zadzwoń do dwóch osób, do których nie zadzwoniłem, aby skonsultować taką i taką sprawę” itp. Wypełnisz obowiązki stopniowo i unikniesz stresu związanego z uzupełnieniem wszystkiego na ostatnią chwilę. 

Krok 9 – Koniec z szybkimi posiłkami

Jeśli to Ty przygotowujesz własne posiłki, poświęć czas na przyrządzanie pożywnych dań, które dadzą Ci wszystko, czego potrzebujesz. Zwłaszcza śniadanie powinno być bardzo energetyczne. Unikaj gotowych posiłków, warto spróbować domowych pożywnych dań – większość z nich przyrządzisz bardzo szybko i bez większych trudności. Możesz również pomyśleć o przygotowywaniu posiłków na zapas. Pamiętaj, że dobre odżywianie to klucz do sukcesu. 

Krok 10 – Ustal godziny odpoczynku, zwłaszcza pod koniec dnia

Spędzaj je na zajęciach rekreacyjnych, takich jak zabawa z dziećmi, rozmowa z partnerem lub kimś z domowników, czytanie, oglądanie telewizji, słuchanie muzyki czy wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych. Wszystko, co przyjemne, co cię relaksuje. Taki odpoczynek pomoże Ci lepiej spać i rozjaśni umysł. 

Krok 11 – Deleguj lub zrezygnuj z niektórych zadań

Nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego, nawet jeśli wydaje nam się, że lepiej wypełniamy niektóre obowiązki od innych. Poproś o pomoc, jeśli to możliwe, kolegów w pracy lub inne osoby w domu, aby zrobiły to, z czym sobie nie radzisz. Musisz też nauczyć się odmawiać prośbom, jeśli nie jesteś w stanie zrobić więcej, dając do zrozumienia innym, że nie masz już czasu. 

Krok 12 – Na koniec dnia zrób przegląd tego, co udało Ci się osiągnąć

Poczujesz ogromną satysfakcję, spokój i ulgę. Jeśli jakieś zadanie pozostało mimo wszystko niewykonane, nie zaznasz już niepokoju – będziesz widział jak dużo i tak zrobiłeś i dlaczego nie udało się zrealizować dzisiaj wszystkiego, co miałeś zaplanowane. 

Zobaczysz, że po zorganizowaniu swojego dnia, w rzeczywistości masz znacznie więcej czasu, niż się spodziewałeś. Proponujemy zatem wprowadzenie jakiejś aktywności sportowej, nawet krótkiej – może to być np. spacer, bieganie, pływanie czy jazda na rowerze. Jeśli nie, zostaw te zajęcia na weekend, ale pamiętaj, że ćwiczenia są, wraz z organizacją, najlepszym lekarstwem na stres.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *