jonathan-gallegos-_vA2q0-NroU-unsplash

Wypoczynek w Grecji od lat jest popularną formą spędzania wakacji. Kraj na południu Półwyspu Bałkańskiego kusi turystów nie tylko piękną pogodą i malowniczymi plażami, ale także wieloma wiekami historii, wyjątkowymi zabytkami i ciekawymi miejscami. Znaczenie ma też kuchnia grecka.  Grecy znają się na gotowaniu znacznie lepiej, niż wielu z nas mogłoby się wydawać. To właśnie tu powstała najstarsza książka kucharska w Europie, czyli traktat pt. „Sztuka gotowania” autorstwa Mithekosa z Syrakuz. Współczesna kuchnia grecka oparta jest w dużej mierze o lokalne składniki takie jak jogurt, sery, świeże warzywa i oliwa, oraz inspiracje tureckie, arabskie czy bałkańskie. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu smaków, potraw i produktów, które uważamy za najbardziej reprezentatywne dla kuchni greckiej.

Dolmades

Dolmades to potrawa inspirowana kuchnią turecką, choć również dla Polaków powinna wyglądać znajomo. Do złudzenia przypomina bowiem nasze gołąbki z tą różnicą, że farsz zawiera najczęściej jagnięcinę i jest zawijany w liście winogron. Istnieją jednak również odmiany bezmięsne, faszerowane ryżem z dodatkiem orzechów, cebuli, a nawet ryb czy rodzynków.

Feta

Najbardziej znany grecki ser, popularny na całym świecie. Kupując fetę, warto jednak dokładnie sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z jedną z licznych podróbek. Nazwa „feta” jest bowiem zastrzeżona wyłącznie dla serów produkowanych w Grecji z mleka owczego z dodatkiem maksymalnie 30% mleka koziego, bez użycia barwników i konserwantów, dojrzewającego przynajmniej przez trzy miesiące.

Gyros

Popularny grecki fast food, znany i sprzedawany również w Polsce. Gyros do złudzenia przypomina kebab, choć zazwyczaj robi się go z szynki wieprzowej. Kawałki pieczonego mięsa podawane są w bułce pita z warzywami i sosem tzatziki, a w restauracjach można je dostać np. na talerzu z frytkami.

Horiatki salata

Tradycyjna grecka sałatka, której nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza sałatkę wiejską. Podstawę sałatki stanowią zwykle pomidory, ogórek, cebula i papryka, do których dodaje się kapary, oliwki i ser feta. Całość polewa się oliwą i przyprawia ziołami. Horiatki salata stanowi bardzo częsty dodatek do dań lub przystawkę w greckich restauracjach.

Koulouri

Koulouri na pewno zaskoczą każdego mieszkańca Krakowa, ponieważ do złudzenia przypominają znane ze stolicy Małopolski obwarzanki. Okrągłe precelki, obsypane najczęściej sezamem, są w Grecji niezwykle popularną przekąską lub śniadaniem.

Mousaka

Kolejny hit kuchni greckiej, który przy odrobinie cierpliwości można dość łatwo przygotować samemu z dostępnych w Polsce składników. Mousaka jest bowiem zapiekanką z bakłażanów, pomidorów i mielonego mięsa. Całość jest zapiekana pod sosem beszamelowym i posypywana startym żółtym serem.

Ouzo

Najbardziej znany grecki alkohol. Ouzo to mocna wódka przygotowywana na bazie bogatej mieszanki ziół, w której główną rolę odgrywa anyż. Końcowy produkt ma więc silny smak i zapach anyżu oraz mętnieje po rozcieńczeniu wodą. Jeśli zastanawiacie się, jaki alkohol przywieźć z Grecji, ouzo jest jedną z najbardziej oczywistych odpowiedzi.

Souvlaki

Souvlaki to grillowane szaszłyki z kurczaka lub wieprzowiny, nieco przywodzące na myśl mięsne smakołyki z krajów byłej Jugosławii. Podaje się je zazwyczaj, a jakże, z chlebkiem pita, warzywami i sosem tzatziki. 

Spanakopita

Najbardziej znana potrawa przyrządzana z ciasta filo, przypominającego nieco charakterem ciasto francuskie. Spanakopita nie jest jednak deserem, ale wytrawnym i pikantnym plackiem ze szpinakiem i fetą. Spanakopitę często podaje się na greckich przyjęciach, z kolei wersja przygotowywana bez użycia jajek i sera uważana jest za tradycyjny posiłek postny.

Tzatziki

Na koniec zachowaliśmy dodatek, który niejako definiuje grecką kuchnię i spotkamy go na każdym kroku. Wspominany już sos tzatziki to grecki dip, podawany do wszelkich dań z grilla czy ryb lub z pieczywem jako przystawka. Bazę sosu stanowi grecki jogurt z dodatkiem ogórka, czosnku i oliwy, do których często dodaje się także pieprz, miętę, natkę pietruszki, koperek, ocet winny czy zioła.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *