rozstepy-820x680

Ludzka skóra jest narażona na wiele zagrożeń. Takie wydarzenia, jak nagłe przybranie na wadze lub szybki przyrost tkanki mięśniowej mogą uszkodzić jej strukturę i spowodować powstawanie rozstępów. Dowiedz się, czym są i co możesz zrobić, gdy już się pojawią.

Co to są rozstępy?

Rozstępy to zmiany na skórze, które swoim wyglądem i strukturą przypominają blizny. Najczęściej przybierają postać pasów i pojawiają się na udach, pośladkach, piersiach i brzuchu. Są naturalnym elementem procesu dojrzewania u młodych dziewcząt, których ciało zmienia się w szybkim tempie. U nastoletnich chłopców mogą pojawić się na plecach ze względu na nagły skok wzrostu. Często pojawiają się na brzuchach młodych matek i na bicepsach kulturystów. Nie są one niebezpieczne dla zdrowia i nie stanowią żadnej wady.

Jak wyglądają rozstępy?

Rozstępy mogą mieć różne wzory i kolory. U niektórych bardziej przypominają pajęczynę, u innych przybierają postać tygrysich pręgów. Mogą mieć od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów długości. Nowe, świeże rozstępy mają jasnoróżową lub fioletową barwę. Następnie bledną i zaczynają przypominać blizny.

Od czego są rozstępy?

Rozstępy pojawiają się, gdy skóra jest nadmiernie rozciągnięta i osłabiona. Dzieje się tak w wyniku nagłego przybrania na wadze lub szybkiego przyrostu masy mięśniowej. Jednak najczęstsze przyczyny powstawania rozstępów to zmiany hormonalne zachodzące na różnych etapach życia. Mogą się pojawić w okresie dojrzewania lub podczas ciąży i menopauzy. Podatność na rozstępy jest w dużej mierze uwarunkowana genetycznie i nie da się jej zmienić.

Jak zapobiec rozstępom?

Nie ma sposobu, który zagwarantuje stuprocentową odporność na rozstępy. Aby zminimalizować ich ryzyko, najlepiej unikać nagłych przyrostów i spadków wagi. Pomagają w tym zrównoważona dieta i odpowiednia ilość ruchu. Mimo to, na ciele mogą się pojawić rozstępy i zazwyczaj nie ma się na to wpływu. Dobra kondycja skóry może nieznacznie zmniejszyć szanse na ich powstanie, warto więc dbać o nawilżenie i nawodnienie. Sprawia to, że jest ona bardziej elastyczna i lepiej znosi rozciąganie.

Co na rozstępy w ciąży?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, w którym ciało przez wiele przechodzi. Część młodych mam obawia się wyglądu brzucha po porodzie i trudności z powrotem do dawnej sylwetki. Jednak dzięki zdrowym nawykom można zminimalizować zmiany zachodzące na skórze. Aby uniknąć rozstępów spowodowanych nagłym rozciągnięciem skóry na brzuchu, należy stosować odpowiednią pielęgnację. Można w ten sposób poprawić jej kondycję i elastyczność, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia charakterystycznych blizn.

Jaki krem na rozstępy w ciąży?

Wybierając kosmetyki mające minimalizować powstawanie rozstępów podczas ciąży, należy mieć na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo dziecka. Oznacza to, że krem nie powinien zawierać szkodliwych substancji ani alergenów. Ponadto, aby dobrze spełniał swoją funkcję, powinien mieć skład bogaty w witaminę E, która poprawia kondycję skóry i naturalne oleje, które ją nawilżą. Ważne, żeby używać takiego preparatu regularnie, najlepiej 2 razy dziennie.

Czy rozstępy znikają?

Widoczność rozstępów zmienia się na różnych etapach życia. Na początku są fioletowe, później bladoróżowe, a z czasem bledną, aż stają się prawie całkowicie niewidoczne. Nie znikają jednak całkowicie, ani pod wpływem czasu, ani żadnych zabiegów. Jest to jednak niemalże niewykrywalna część skóry.

Jak się pozbyć rozstępów?

Wiele gabinetów medycyny estetycznej oferuje różne zabiegi, które mają pomóc pozbyć się rozstępów. Jeśli dysponuje się wystarczająco dużym budżetem, można zastosować laseroterapię, mikrodermabrazję lub podać osocze. Żadna z tych technik jednak nie gwarantuje całkowitego usunięcia rozstępów. Mogą stać się jednak bledsze i płytsze.

Jak usunąć rozstępy – domowe sposoby

Ze względu na wysokie koszty związane z zabiegami kosmetycznymi, warto wypróbować domowe sposoby. Można na przykład własnoręcznie przygotować peeling, który złuszczy skórę, nawilży i poprawi krążenie. Wystarczy zmieszać równe części oliwy z oliwek lub oleju migdałowego z cukrem i okrężnymi ruchami rozprowadzić taką mieszankę na obszarach występowania rozstępów.

Po złuszczaniu skórę należy nawilżyć. Można stosować kremy i balsamy lub zwykłe tłuszcze roślinne, takie jak masło shea lub masło kakaowe. Polecane jest również dodawanie do peelingu lub balsamu soku z cytryny, który ma rozjaśniające właściwości. Stosowany w nadmiarze może jednak wysuszyć skórę.

Te zabiegi również nie gwarantują usunięcia rozstępów, a jedynie szansę na zmniejszenie ich widoczności. Aby przyniosły efekty, konieczna jest systematyczność w ich wykonywaniu. Najbardziej skutecznie zadziałają na świeże rozstępy. Im są one starsze, tym trudniej je rozjaśnić.

Co najlepsze na rozstępy?

Rozstępy powodują u niektórych kobiet wstyd, a czasem nawet lęk przed rozebraniem się na plaży czy basenie. Jest to jednak zmiana, która pojawia się u większości nastolatek lub młodych matek. Można zatem potraktować je jak naturalną część swojej skóry, taką samą jak pory, włoski, piegi lub znamiona. Można też patrzeć na nie jak na pamiątkę, zapis zmian zachodzących w ciele w ciągu życia. Najlepszym rozwiązaniem problemu z rozstępami jest zaakceptowanie ich jako części organizmu, w którym się żyje i pokazywanie ich bez wstydu.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *