Spis treści
Hiszpania od wielu lat jest bardzo popularnym miejscem wakacyjnym. Przekłada się to na rozpoznawalność tamtejszych potraw i produktów, które, choć nie mogą dorównać w tym zakresie smakołykom z Włoch czy Francji, cieszą się coraz większą popularnością. Jeśli jednak wybieracie się do Hiszpanii i nie bardzo wiecie, czego się spodziewać po tamtejszej kuchni, to przygotowaliśmy dla Was zestawienie dziesięciu smaków, które zdecydowanie warto spróbować.
Kuchnia hiszpańska kształtowała się w dużej mierze pod wpływem warunków pogodowych i dostępnych na Półwyspie Iberyjskim surowców naturalnych. Duże znaczenie miały też lokalne tradycje i wpływy: na południu arabskie, w regionie Katalonii czy kraju Basków francuskie, a na północy, szczególnie w Galicji, nierzadko także celtyckie. Dlatego poniższa lista jest dość zróżnicowana i każdy znajdzie na niej coś ciekawego dla siebie.
Chorizo
Zestawienie rozpoczynamy od najbardziej znanej hiszpańskiej wędliny. Chorizo to wieprzowa kiełbasa obficie przyprawiona wędzoną papryką. Bardzo intensywny smak i zapach powodują, że wędliny tej nie da się pomylić z żadną inną. Chorizo jest jednym z najczęstszych składników tapas, czyli drobnych przekąsek, pełniących olbrzymią rolę w hiszpańskiej tradycji kulinarnej.
Churros
Churros rozprzestrzeniły się po całym świecie, warto jednak pamiętać, że ich ojczyzną jest właśnie Hiszpania. Dla niewtajemniczonych – są to smażone ciasteczka w postaci charakterystycznych pręcików, zazwyczaj obtoczone w cukrze, choć czasem pokryte też np. czekoladą czy orzechami. Churros to najczęstszy towarzysz hiszpańskiej kawy.
Crema Catalana
Jak już wspomnieliśmy, kuchnia katalońska mocno czerpie z tradycji francuskich. Nie inaczej jest w przypadku najsłynniejszego deseru z tego regionu, czyli kremu katalońskiego, do złudzenia przypominającego Creme Brulle. Jest to słodki budyń, koniecznie z dodatkiem skórek cytrusów, cynamonu oraz wanilii, posiadający na wierzchu chrupiącą warstwę stopionego cukru. Stanowi nieodłączny element obchodów dnia św. Józefa w Barcelonie i innych miastach Katalonii.
Gazpacho
Gazpacho to najsłynniejsza hiszpańska zupa, przygotowywana z warzyw i podawana na zimno. Podstawę stanowią obrane pomidory, oliwa oraz czosnek, do których wedle uznania dodaje się różne warzywa. Gazpacho było początkowo daniem biedoty, ale obecnie stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych smaków Hiszpanii. Na Półwyspie Iberyjskim można je dostać nie tylko w każdej restauracji, ale także w supermarketach, a nawet w Mc Donaldach.
Marisco
Hiszpańskie owoce morza to prawdziwy temat-rzeka, a nawet temat-morze. Z racji wysokiej dostępności są one spożywane w dużych ilościach i wielu wariantach. Na hiszpańskiej prowincji często spotkamy furgonetki ze świeżymi marisco, zatrzymujące się po wsiach i sprzedające towar miejscowym. Potrawy z owoców morza sprzedawane są także jako street food na bazarach, które bez problemu znajdziemy w każdym hiszpańskim mieście. Dlatego warto podczas zwiedzania zajrzeć także na lokalny targ i skosztować smażonych kalmarów czy muli z kieliszkiem białego wina.
Paella
Paella to kolejny hiszpański przebój kulinarny, posiadający mnóstwo wersji i odmian regionalnych. Oryginalnie paella pochodzi z Walencji i oparta jest o smażony ryż z szafranem i różnymi dodatkami. Dodatkami tymi mogą być zarówno warzywa, jak i mięso, ryby czy owoce morza. Paellę przygotowuje się zazwyczaj na masywnej patelni z dwoma uchwytami. Obecnie praktycznie każdy hiszpański region może się pochwalić przynajmniej jedną lokalną odmianą paelli.
Patatas Bravas
W dosłownym tłumaczeniu są to „odważne ziemniaki”, dlatego pozostańmy moze przy nazwie oryginalnej. Patatas Bravas to prawdopodobnie najbardziej znany rodzaj tapas. Są to po prostu smażone kawałeczki ziemniaków, podawane z pikantnym sosem pomidorowym. W Hiszpanii często przegryza się je z piwem, winem czy kanapeczkami.
Pulpo a la Gallega
Potrawa doskonale znana wszystkim pielgrzymującym do Santiago de Compostela. Gotowana ośmiornica przyprawiona bardzo charakterystyczną, słono-paprykową mieszanką, to jeden z kulinarnych symboli hiszpańskiej Galicji. Wraz z grillowanymi papryczkami pimientos de Padron, zimnym piwem Estrella Galicia oraz migdałową tartą św. Jakuba na deser, stanowi zestaw smaków powszechnie kojarzonych z ostatnimi etapami pielgrzymki na Camino de Santiago.
Sangria
Sangria nie jest może aż tak popularna w Hiszpanii, jak mogłoby się wydawać osobom z zewnątrz, niemniej turyści – również ci z Polski – po prostu ją kochają. Sangria to prosty napój, powstały z połączenia wina (najczęściej czerwonego lub różowego) ze schłodzonymi lub zmrożonymi owocami, czasem z dodatkiem wody gazowanej lub lemoniady. Sangria to bardzo orzeźwiający napój na lato, który dość łatwo można przygotować samemu, także w Polsce. Warto jednak użyć po prostu niezłego wina, natomiast do gotowych „sangrii”, dostępnych w sklepach, lepiej podchodzić z ostrożnością.
Tortilla Espanola
Hiszpańska tortilla to chyba największe kulinarne zaskoczenie, jakie można przeżyć na Półwyspie Iberyjskim. Nie ma ona bowiem za wiele wspólnego ze znanymi nam plackami z mąki kukurydzianej, w które w Polsce zawija się różne rodzaje wrapów, burrito czy nawet kebaby. Tortilla Espanola to dość gruby smażony omlet z dodatkiem ziemniaków i cebuli, w który z pewnością nie da się nic zawinąć. Tortilla jest popularnym hiszpańskim śniadaniem, a w tamtejszych piekarniach można nawet dostać kanapki z tortillą.
Dodaj komentarz